Zeman jmenuje Kulhánka ministrem zahraničí ve středu

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu odpoledne na Pražském hradě kandidáta sociální demokracie Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Na twitteru o tom po dnešní schůzce Zemana s Kulhánkem informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Po pondělním odvolání Tomáše Petříčka (ČSSD) vede diplomacii dočasně předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Prezident Miloš Zeman při jmenování ministrů
doporučujeme

Kulhánek v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že nechce nic měnit na dlouhodobém směřování zahraniční politiky. Podle něj musí mluvit jedním hlasem.

"Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 21. dubna ve 14:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Jakuba Kulhánka ministrem zahraničních věcí," uvedl Ovčáček. Nynější náměstek ministra vnitra Kulhánek dnes absolvoval schůzku se Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš poté Blesku řekl, že jde o dobrého kandidáta.

Kulhánek ČTK sdělil, že se Zemanem probíral zahraniční politiku. "Řekl jsem panu prezidentovi, že nehodlám měnit nic na jejím dlouhodobém směřování a budu prosazovat české národní zájmy," uvedl. Zdůraznil rovněž, že se bude snažit, aby zahraniční politika mluvila jedním hlasem a udržela se i nadále její hodnotová orientace.

Zemana seznámil také se svými prioritami. "Na prvním místě je agenda související s covidem, především pravidla pro cestování českých občanů a podpora vlády ve vakcinační diplomacii. Nebo podpora českého exportu, která bude pro zotavení české ekonomiky velmi důležitá," uvedl s tím, že do jmenování nebude poskytovat vyjádření médiím.

Kulhánek před jednáním s Babišem novinářům řekl, že své priority v úřadu chce sdělit nejprve předsedovi vlády a prezidentovi. Po schůzkách s Babišem i Zemanem se novinářům vyhnul. Náměstek je druhou Hamáčkovou volbou ministra zahraničí; v úterý se do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Petříčkovo odvolání Hamáček navrhl poté, co nad ním minulý týden zvítězil ve volbě stranického předsedy. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí působit jednotně. Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka.

Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu a kvůli nezkušenosti jeho nominaci kritizuje opozice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama