"Zeman nikam nejezdí. A když, je to pro ostudu." TOP 09 chce snížit rozpočet kanceláře Hradu

Opoziční TOP 09 navrhne zkrátit během debaty ve Sněmovně návrh rozpočtu kanceláře prezidenta na příští rok o 17 milionů korun určených na cesty hlavy státu. Suma by měla podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jít na živé umění. Novinářům to řekla před dnešním zahájením jednání dolní parlamentní komory.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Adamová uvedla, že prezident nikam nejezdí, když někam jede, tak to je pro ostudu. Zkrácení rozpočtu prezidentské kanceláře ve Sněmovně je podle ní cestou, jak může opozice fungování kanceláře ovlivnit. Zmínila v té souvislosti kauzy kolem kancléře Vratislava Mynáře či hospodaření obory v Lánech.

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok téměř 423 milionů korun, což je proti letošnímu schválenému rozpočtu asi o 3,5 milionu korun víc. Spolu s návrhy dalších dílčích rozpočtů doporučil plán schválit sněmovní rozpočtový výbor. Návrhy schvaloval už na jaře a vláda je pak zapracovala do návrhu celkového rozpočtu, který v říjnu předložila Sněmovně.

Navýšení rozpočtu prezidentské kanceláře odpovídá částce určené na financování projektu na podporu biodiverzity a obnovy krajinné struktury v Lánské oboře. Projekt má na starosti Lesní správa Lány a peníze na něj získá prostřednictvím příslušného operačního programu z evropských fondů. Na běžné výdaje prezidentské kanceláře je určeno 134 milionů korun, což odpovídá letošní schválené částce. Lesní správa Lány by měla dostat provozní dotaci zhruba 26 milionů korun a Správa Pražského hradu asi 211 milionů korun. Na plat prezidenta je vyčleněno 3,6 milionu korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda otevře papírnictví či dětské oděvy, žádá o delší nouzový stav

18.01.2021 18:05 Aktualizováno Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít, schválila to…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama