Zeman podpořil potřebu státní pomoci kultuře, uvedl Zaorálek

O pomoci státu kultuře v době pandemie a o tom, jak stát může zasáhnout, pokud vlastník řádně nepečuje o kulturní památku, mluvili dnes na Pražském hradě prezident Miloš Zeman a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zeman podpořil potřebu státní podpory kultuře, řekl ministr novinářům po jednání.

Miloš Zeman přijal Lubomíra Zaorálka. (6.1.2021)
doporučujeme

"Pokládal jsem za dobré informovat (prezidenta) o tom, jak vypadá situace v kultuře, protože kultura patří k tomu segmentu, který byl podle mě postižen velmi tvrdě," řekl ministr. "Shodli jsme se na tom, že kulturu nepředstavuje jen několik celebrit a filmových hvězd, které třeba tráví čas dnes někde u moře, ale kultura v České republice jsou tisíce lidí v regionálních knihovnách, filharmoniích, galeriích v celé řadě obcí a měst," řekl Zaorálek. Ti už před covidem podle ministra nežili zdaleka z velkých platů. "Jde o to, aby covid nevedl k tomu, že tyto instituce zaniknou, nebo budou zásadně oslabeny. Proto je třeba jim pomoci. Jsem rád, že v tomto jsme se s prezidentem shodli," doplnil.

Na dotazy novinářů dodal, že dřívější Zemanův výrok o tom, že umělci podávají nejlepší výkony, pokud hladovějí, který mnoho lidí z kuturní obce rozhořčil, směřoval prezident spíše ke zmíněným několika málo celebritám než k lidem, které pandemie skutečně postihla nedostatkem příjmů.

Ztráty kulturních institucí i jednotlivců jsou od počátku pandemie veliké. Zástupci audiovizuálního průmyslu odhadli už při začátku pandemie pokles výroby ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborů za loňský rok o 75 procent. Jen za druhou vlnu opatření proti šíření koronaviru přišla česká kina o 150 milionů korun ze vstupného. Pokud zůstanou kina zavřená do ledna či do února, budou ztráty půl miliardy.

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru během první vlny pandemie 400 představení. Vrátilo asi 80.000 vstupenek zhruba za 55 milionů korun. Ředitel divadla Jan Burian uvedl, že za březen až červen divadlu chyběly výnosy 121 milion korun, odhad propadu do konce roku je 252 miliony korun. Památky ve správě státu loni navštívilo 3,6 milionu lidí, meziročně o milion méně. Kvůli kratší sezoně měl Národní památkový ústav spravující stovku památek i propad výnosů, v meziročním srovnání asi 190 milionů korun, jinak má kolem 600 milionů korun ročně.

Vláda v dubnu schválila balíček na pomoc kultuře s miliardou korun, který pomáhal příspěvkovým organizacím ministerstva, představitelům živého umění a regionální kultuře. V červenci vláda schválila pomoc podnikatelům v kultuře, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají státní dotace. Program Covid kultura připravilo ministerstvo kultury s ministerstvem průmyslu, bylo v něm 900 milionů korun.

Lidé mohli žádat ve dvou výzvách, postupně se upravily parametry, aby na podporu dosáhlo více oborů. Lidé z oblasti audiovize, například producenti či kinaři, jej ale stále kritizovali jako pro ně nedosažitelný. Aktuálně se chystá třetí výzva programu Covid kultura, v té by audiovizuální průmysl již měl podporu získat. Vláda třetí výzvu schválila v prosinci, je na ni určena miliarda korun a spustit by se měla během ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 20:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama