Zeman položil k výročí konce války položil u památníku na Vítkově

Prezident Miloš Zeman k 75. výročí konce druhé světové války položil věnec u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Po něm individuálně přicházejí předsedové horní a dolní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Ilustrační foto
doporučujeme

Podobu pietního aktu letos výrazně ovlivňují opatření proti šíření nového typu koronaviru, politici na místo přijíždějí tak, aby se nepotkali. Počet přítomných je proti jiným letům značně omezen.

Účast na pietě přislíbili také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pražský arcibiskup Dominik Duka. Přijíždějí postupně v desetiminutových intervalech. Každý z nich u památníku položí věnec a za zvuků signálu Večerka drží minutu ticha. Poté je střídá další účastník piety. Zástupci vojenských veteránů, sokolů a dalších organizací letos nejsou přítomni.

Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. V komorním duchu a bez účasti veřejnosti se konají piety také na dalších místech České republiky.

Politici či zástupci různých organizací se pokloní tehdejším hrdinům i obětem třeba v Praze u památníku na Klárově, u památníku padlých československých letců na náměstí Svobody nebo u pomníku parašutistů v Praze 6. Několik pietních aktů se uskuteční na pražských Olšanských hřbitovech.

Oproti minulosti se letos v květnu na Pražském hradě neuskuteční jmenování nových generálů. Akt byl přesunut, konat se pravděpodobně bude až v říjnu při oslavách 28. října.

Letošní výročí konce druhé světové války ovlivňuje debata spojená s napjatými česko-ruskými vztahy. Ovlivnilo je odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva nebo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Pandemie koronaviru ovlivnila oslavy výročí také v jiných evropských zemích. Například Rusko odložilo každoroční vojenskou přehlídku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Minář odešel z čela Milionu chvilek. Hodlá založit nové hnutí a jít do…

28.09.2020 07:49 Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by…

Stát řídí stylem brzda-plyn, co předvádí Schillerová ani nemá cenu…

27.09.2020 22:14 Aktualizováno ROZHOVOR - Odmítá mást voliče. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nechce stranické krajské…

Babiš chce, aby mobilní operátoři zlevnili chytré telefony

27.09.2020 21:45 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na mobilní operátory, aby zlevnili chytré mobilní telefony pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama