Zeman předal klokánkům šek na 1,5 milionu. Při té příležitosti urážel novináře

Prezident Miloš Zeman a jeho dcera Kateřina předali dnes na Pražském hradě Fondu ohrožených dětí (FOD) pro jeho klokánky 1,5 milionu korun. Symbolický šek převzala šéfka fondu Hana Kupková. Podle ní se peníze využijí na uhrazení potřeb dětí, předání se tentokrát uskutečnilo kvůli koronavirové epidemii bez nich. Hlava státu přispívá klokánkům pravidelně několik let.

Miloš Zeman
doporučujeme

"Pomoc slovy je sice krásná, ale někdy pokrytecká. Zatímco pomoc činy je užitečná," řekl při předávání Zeman.

Uvedl, že se s klokánky seznámil před lety při takzvané kuřimské kauze. V květnu 2007 policie zadržela ženu, která byla podezřelá z týrání svých dvou synů. Chlapci skončili v klokánku. Podle jednoho ze soudních znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou, která se odštěpila od sekty Hnutí grálu. Rozsudek padl v říjnu 2008.

"Nu a dospěl jsem k názoru, že máme-li vyrvat ze spárů různých sektářů děti, které si zaslouží lepší život, tak je dobré podporovat instituci, která je k tomu určená," řekl prezident.

Zeman začal klokánkům posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Poprvé je podpořil zhruba 35.000 korun, které zbyly po vypořádání účtů z jeho první prezidentské kampaně v roce 2013. Po druhé kampani po volbách v roce 2018 fondu poslal nevyužitou částku 2,3 milionu. Letos v lednu klokánky převzaly na Hradě za loňský rok dva miliony korun.

Dnešní předání se odehrálo v jednom ze sálů Pražského hradu. Prezident, jeho dcera i šéfka FOD při malém ceremoniálu seděli, hradní personál stál. Tleskal, když Kateřina Zemanová vstala a předala Kupkové symbolický šek. Zeman napomenul novináře, kteří právě fotografovali a natáčeli, že by měli tleskat také. "Vy novináři, vy byste také měli tleskat spousta lidem... Ale je otázka, jestli novináři jsou lidé," poznamenal na adresu žurnalistů. Dětem z klokánků na závěr malého ceremoniálu z křesla popřál, aby "měly radost ze života a nestaly se nikdy součástí náboženské sekty".

Zemanova dcera zavzpomínala na svou dubnovou návštěvu v jednom z klokánků. Dodala, že prezidentův fond změnil letos statut, aby se z něj dala poskytovat pomoc potřebným v covidové epidemii. Uvolnily se pak peníze pro samoživitelky či domovy seniorů. FOD tak na jaře získal 150.000 korun, dezinfekce a čisticí prostředky.

Kupková při převzetí šeku poděkovala prezidentovi "za tradici, ne za povinnost" v podpoře klokánků. "Korunky půjdou na přímé potřeby dětí," uvedla šéfka FOD. Ocenila i jarní pomoc a návštěvu Zemanovy dcery.

Klokánků funguje nyní 15. Před několika lety hrozilo těmto domovům kvůli dluhům fondu rušení. FOD proto žádal o mimořádné dotace. Proti se stavěla tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobě špatné hospodaření fondu a neférovost podpory jen pro jednoho provozovatele.

FOD získal na klokánky mimořádnou dotaci od státu několikrát, poprvé to bylo v roce 2006. V roce 2017 ji dostal dvakrát. V posledních letech dostávají klokánky a podobné domovy pro děti v tísni mimořádné dotace na pokrytí výdajů na provoz opakovaně od ministerstva práce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Lídři KSČM a ANO o přesunu peněz zpět armádě dnes nejednali

26.01.2021 21:07 Komunisté s hnutím ANO dnes nejednali o přesunu deseti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu…

KOMENTÁŘ: Pane Hniličko, patříte na trestnou lavici a nic jiného než…

26.01.2021 20:29 KOMENTÁŘ – Morálně selhal a měl by zmizet z veřejného života. Absolutně nestačí, že Milan Hnilička,…

Sněmovna dnes odmítla omezenou legalizaci konopí

26.01.2021 19:49 Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama