Zeman předal klokánkům šek na 1,5 milionu. Při té příležitosti urážel novináře

Prezident Miloš Zeman a jeho dcera Kateřina předali dnes na Pražském hradě Fondu ohrožených dětí (FOD) pro jeho klokánky 1,5 milionu korun. Symbolický šek převzala šéfka fondu Hana Kupková. Podle ní se peníze využijí na uhrazení potřeb dětí, předání se tentokrát uskutečnilo kvůli koronavirové epidemii bez nich. Hlava státu přispívá klokánkům pravidelně několik let.

Miloš Zeman

"Pomoc slovy je sice krásná, ale někdy pokrytecká. Zatímco pomoc činy je užitečná," řekl při předávání Zeman.

Uvedl, že se s klokánky seznámil před lety při takzvané kuřimské kauze. V květnu 2007 policie zadržela ženu, která byla podezřelá z týrání svých dvou synů. Chlapci skončili v klokánku. Podle jednoho ze soudních znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou, která se odštěpila od sekty Hnutí grálu. Rozsudek padl v říjnu 2008.

"Nu a dospěl jsem k názoru, že máme-li vyrvat ze spárů různých sektářů děti, které si zaslouží lepší život, tak je dobré podporovat instituci, která je k tomu určená," řekl prezident.

Zeman začal klokánkům posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Poprvé je podpořil zhruba 35.000 korun, které zbyly po vypořádání účtů z jeho první prezidentské kampaně v roce 2013. Po druhé kampani po volbách v roce 2018 fondu poslal nevyužitou částku 2,3 milionu. Letos v lednu klokánky převzaly na Hradě za loňský rok dva miliony korun.

Dnešní předání se odehrálo v jednom ze sálů Pražského hradu. Prezident, jeho dcera i šéfka FOD při malém ceremoniálu seděli, hradní personál stál. Tleskal, když Kateřina Zemanová vstala a předala Kupkové symbolický šek. Zeman napomenul novináře, kteří právě fotografovali a natáčeli, že by měli tleskat také. "Vy novináři, vy byste také měli tleskat spousta lidem... Ale je otázka, jestli novináři jsou lidé," poznamenal na adresu žurnalistů. Dětem z klokánků na závěr malého ceremoniálu z křesla popřál, aby "měly radost ze života a nestaly se nikdy součástí náboženské sekty".

Zemanova dcera zavzpomínala na svou dubnovou návštěvu v jednom z klokánků. Dodala, že prezidentův fond změnil letos statut, aby se z něj dala poskytovat pomoc potřebným v covidové epidemii. Uvolnily se pak peníze pro samoživitelky či domovy seniorů. FOD tak na jaře získal 150.000 korun, dezinfekce a čisticí prostředky.

Kupková při převzetí šeku poděkovala prezidentovi "za tradici, ne za povinnost" v podpoře klokánků. "Korunky půjdou na přímé potřeby dětí," uvedla šéfka FOD. Ocenila i jarní pomoc a návštěvu Zemanovy dcery.

Klokánků funguje nyní 15. Před několika lety hrozilo těmto domovům kvůli dluhům fondu rušení. FOD proto žádal o mimořádné dotace. Proti se stavěla tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobě špatné hospodaření fondu a neférovost podpory jen pro jednoho provozovatele.

FOD získal na klokánky mimořádnou dotaci od státu několikrát, poprvé to bylo v roce 2006. V roce 2017 ji dostal dvakrát. V posledních letech dostávají klokánky a podobné domovy pro děti v tísni mimořádné dotace na pokrytí výdajů na provoz opakovaně od ministerstva práce.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, debatu ve Sněmovně neprosadila

01.12.2021 15:43 Aktualizováno Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes neprosadilo ve Sněmovně debatu o povinném…

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

01.12.2021 15:23 Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal kandidátku na ministryni obrany Janou Černochovou …

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 14:14 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Sněmovna patrně schválí příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

01.12.2021 13:00 Aktualizováno Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci patrně budou znovu dostávat příspěvek až 370 korun za den k…

Blažek po jednání se Zemanem odmítl, že by byl vyšetřován

01.12.2021 12:53 Aktualizováno Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po dnešním jednání s prezidentem Milošem…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Související:

Právě se děje

reklama