Zeman se zúčastnil jednání vlády, rozpočet je připraven podpořit

Prezident Miloš Zeman je připraven podepsat zákon o státním rozpočtu na příští rok, pokud se zásadně nezmění proti návrhu, kterým se dnes zabývala vláda. Zeman to řekl České televizi (ČT) poté, co na jednání kabinetu přednesl projev k návrhu rozpočtu. V projevu, který zveřejnil Pražský hrad, Zeman apeloval na omezení daňových výjimek, což by podle něj zvýšilo příjmy státu o 318 miliard korun, na omezení podpory obnovitelných zdrojů energie a na omezení úřednického aparátu.

Přidejte svůj názor

Miloš Zeman
doporučujeme

Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Vláda ho projedná dnes, poté ho dostanou k posouzení poslanci a nakonec k podpisu prezident. Zákon o státním rozpočtu nepodléhá schválení Senátu.

"V zásadě jsem připraven rozpočet podepsat," řekl Zeman ČT. Podle něj ale nesmějí nastat zásadní změny proti nynějšímu návrhu. Připomněl, že o podobě rozpočtu už dříve jednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a vyjádřil mu podporu.

Dnes před ministry Zeman zopakoval své dřívější výhrady vůči podpoře obnovitelných zdrojů energie, ke které se stát zavázal v minulosti. Podle něj by vláda měla hledat možnosti omezení této podpory, a to navzdory hrozbě arbitráží. Zeman také uvedl, že podpora obnovitelných zdrojů energie je jedním z důvodů hospodářského ochlazení v Německu, které by mohlo ovlivnit i výkon české ekonomiky.

Prezident také opětovně kritizoval podle něj vysoký počet úředníků. "Počet státních úředníků se proti mé vládě (v letech 1998 až 2002) zvýšil přesně dvojnásobně," uvedl před ministry. Podle něj by část úředníků mohla nahradit digitalizace státní správy, ale zatím se to neděje a státní aparát naopak roste.

V projevu před ministry Zeman také apeloval na omezení daňových výjimek, podle něj by dodatečně získané peníze mohly posloužit pro investice do dopravní infrastruktury nebo na sociální programy. "Za každou daňovou výjimkou je nějaká více nebo méně mocná lobbistická skupina, která si tu výjimku vylobbovala a teď se jí nechce vzdát," řekl ČT. Podle prezidenta na daňové výjimky doplácejí ti daňoví poplatníci, kteří na žádnou takovou výjimku nedosáhnou. Zeman neočekává, že by se výjimky podařilo zrušit najednou, vláda by je ale měla postupně omezovat.

S hlavou státu se na úřadu vlády ještě před prezidentovým vyjádřením před ministry setkal premiér Andrej Babiš (ANO). Oba politiky čeká večer další schůzka, a to na zámku v Lánech. Sejdou se na pravidelné večeři, která se koná zhruba jednou za měsíc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo stane v čele lidovců? Kandidáti jsou tři, v názorech se rozcházejí

22.01.2020 10:14 Po zhruba deseti měsících si KDU-ČSL bude v sobotu v pražském hotelu Ambassador znovu volit nového…

Překope Babiš vládu? Spekuluje se o velkém slučování ministerstev

22.01.2020 08:53 Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) bude řídit resort dopravy až do…

Místo Kubery měl zemřít Zeman? Z okolí ČT přišla tvrdá "kondolence"

21.01.2020 21:02 Aktualizováno Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zarmoutila mnoho Čechů. Ti se netají svými pocity, které jsou…

Stát uleví vlastníkům bytů? Přednostní právo možná z části padne

21.01.2020 17:52 Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně vládní novela, podle níž by se na parkovacích stáních v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama