Zeman si letos vyřídil účty jinak. Seznam vyznamenaných je chaos, píše tisk

Seznam čerstvých nositelů státních vyznamenání je velmi pestrou směsicí osobností, píšou české deníky. Podle Lidových novin (LN) se vyznamenaní dělí do tří skupin: Jsou to váleční veteráni, bojovníci za svobodu a jiní hrdinové, dále osobnosti kultury, vědy a veřejného života a pak známí, kamarádi a podporovatelé prezidenta.

Letos prezident Miloš Zeman vyznamenal 42 osobností, nejvíce za dobu pobytu na Hradě.

"Jak kdosi trefně poznamenal − vyznamenaní se dělí na ty, kdo se zasloužili o stát, a ty, kdo se zasloužili o Miloše Zemana," uvedl komentátor Hospodářských novin (HN). Upozorňuje ale, že je pod tím skryta podstatnější motivační vrstva. Tvoří ji Zemanova snaha předvést skrze osoby vyznamenaných svůj politický svět. Jsou zastoupeny všechny prvky jeho politiky, míní.

Podle HN reprezentuje česko-čínské přátelství ocenění čínské bohemistky Sü Wej-ču, východní ekonomickou orientaci majitel strojírenské skupiny Alta Vladimír Plašil, který zároveň skrze společné podnikání s Rosatomem zosobňuje Zemanovo přání, aby zakázku na dostavbu Dukovan získala ruská státní firma.

"Odpor vůči současným evropským trendům předvádí nejvyšší vyznamenání pro Václava Klause, považujícího za největší zlo Evropskou unii a boj s klimatickými změnami. A konečně obhajobu ruské anexe Krymu podprahově reprezentuje medaile pro režiséra Emira Kusturicu, přítele Vladimira Putina," píše list.

Deník N uvedl, že vyznamenání nepřevzal katolický kněz Petr Piťha, přestože to dříve Hrad avizoval. Z vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vyplývá, že duchovní ocenění odmítl. "Je na každém, aby celou věc vnitřně zvážil a rozhodl se. Rozhodnutí učiněné v tichosti respektujeme," sdělil Ovčáček.

V dubnu přitom potvrdil, že ocenění bude odměnou i za "odvahu projevenou při kontroverzním kázání o Istanbulské úmluvě". Duchovní a bývalý ministr školství loni v katedrále svatého Víta zkritizoval dokument, který se zabývá potíráním domácího násilí a násilí na ženách.

Udělování vyznamenání hlavou státu chybí podle komentátora LN nějaká měřítka pro to, komu ocenění dát. Například mezi oceněnými Zemanem byli v posledních letech i lidé, kteří se objevili na seznamu agentů komunistické Státní bezpečnosti (Stb), nebo byli jinak spjatí s totalitním komunistickým režimem. "Často úspěšné osobnosti, ale občas ne morální vzory," uvedl deník. "Není tu žádný vzor, ideál, který mají vyznamenaní tvořit. Celkový dojem je chaos a vyznamenávání za popularitu a někdy i blízkost moci," míní autor komentáře.

Podobně se vyjádřil i deník E15, který se zabýval hlavně oceněnými z řad podnikatelů. "Nedá se přehlédnout, že významným kritériem při Zemanově hodnocení podnikatelů je jejich účast na podnikatelských misích do východních despocií. Nebo sponzoring prezidentových kampaní či spřízněné Strany práv občanů, na niž je navázaná část Zemanova okolí. Stejně tak mohou oprávněné morální rozhořčení vyvolávat vazby vyznamenaných na komunistický režim či StB," napsal. "Sama myšlenka vyznamenávání podnikatelů by ale zapadnout neměla a může se stát třeba nenápadným, ale zajímavým kouskem dědictví Zemanovy prezidentské éry," doplnil.

Deník Právo si všímá Zemanova projevu při tradičním ceremoniálu. Pokud by se měl popsat jedním slovem, patrně by to slovo znělo "smířlivý", podotkl autor komentáře. "Ti, kdo se těšili na to, že si prezident bude vyřizovat účty se svými ideovými protivníky, což při stejné příležitosti nejednou učinil, byli pravděpodobně zklamáni," uvedl list. Podle HN si ale Zeman s oponenty vyřídil účty tím, že je na Hrad nepozval.

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu státní vyznamenání prezident čr Česká republika Petr Piťha

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 30 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy