Zeman si vyřizuje účty, tvrdí Rakušan. Zaúkolování BIS by mohl řešit i Bezpečnostní výbor

Úkoly, které podle Českého rozhlasu-Radiožurnál zadal Bezpečnostní informační službě (BIS) prezident Miloš Zeman, by se mohl zabývat i bezpečnostní výbor Sněmovny. Šéfovi výboru Radku Kotenovi (SPD) to navrhl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Zeman podle Radiožurnálu požaduje například jména ruských špionů v ČR, v pondělí ho kvůli tomu kritizovala většina opozičních stran.

Vít Rakušan
doporučujeme

Případem se bude ve středu zabývat senátní výbor pro bezpečnost, ve čtvrtek pak sněmovní komise pro kontrolu BIS. "Poslal jsem panu předsedovi bezpečnostního výboru (Sněmovny) návrh, aby toto bylo projednáno i na nejbližším zasedání bezpečnostního výboru," řekl Rakušan.

Zeman si podle Rakušana svým počítáním s BIS "vyřizuje účty a osobní antipatie" k šéfovi kontrarozvědky Michalu Koudelkovi. BIS autenticky a sebevědomě označuje kritická bezpečnostní rizika, Zeman ale může ohrozit její postavení v mezinárodním prostředí, když požaduje informace z "živých kauz", dodal Rakušan. "Každá tajná služba na světě si logicky chrání své zdroje, dostáváme se do momentu, který může znamenat vážné bezpečnostní riziko pro ČR," uvedl.

Zeman chce podle Radiožurnálu od BIS také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý ČTK v pondělí řekl, že by Zemanovi informace o ruských špionech nepředával. Považoval by to za bezpečnostní riziko. Podle dalšího někdejšího představitele české kontrarozvědky Jiřího Růžka by měla vláda ve spolupráci s BIS posoudit, zda podobný úkol nenaruší zpravodajské operace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus dostal pokutu 10.000 korun za nenošení roušky

28.01.2021 16:33 Aktualizováno Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové…

Senátoři vyzývají unijní země k prosazení dalších sankcí vůči Rusku

28.01.2021 16:25 Státy EU by podle českého Senátu měly prosadit zavedení dalších sankcí vůči ruským představitelům.…

Babiš: Česko má zájem o nákup léku proti covidu od Regeneronu

28.01.2021 16:05 Česko má zájem o nákup léku proti nemoci covid-19 od americké firmy Regeneron. Na dotaz ČTK to dnes…

Evidenci tržeb se nelze vyhnout přeměnou hospody na klub

28.01.2021 15:12 Povinnostem souvisejícím s elektronickou evidencí tržeb (EET) se nelze vyhnout účelovou přeměnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama