Zeman stojí za Kurdy. Podpořil sněmovní kritiku turecké invaze do Sýrie

Prezident Miloš Zeman podpořil stanovisko Sněmovny, která před týdnem odsoudila tureckou invazi do Kurdy obývané oblasti Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Uvedl to dnes v jednacím sále dolní komory na závěr svého projevu, v němž se věnoval především státnímu rozpočtu na příští rok. Po svém vystoupení, které trvalo necelou čtvrthodinu, jednací sál opustil.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
doporučujeme

"Plně souhlasím se stanoviskem této Poslanecké sněmovny ve věci boje kurdského národa proti turecké okupaci," uvedl Miloš Zeman bez dalších podrobností.

Při odchodu ze sálu Zeman sám svůj projev hodnotil jako stručný. "Jindy povídám," řekl svému doprovodu cestou na krátké jednání s šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Kvitoval, když se dozvěděl, že řečnil zhruba 12 minut.

Sněmovna minulé úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Uložila premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby prosazoval v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Opatření by měla být taková, aby donutila Turecko vojenské operace zastavit.

Poslanci také podpořili rozhodnutí vlády o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál. Odmítli výhrůžky Turecka státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy.

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před dvěma týdny poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce údajně u turecko-syrské hranice vytvořit bezpečnostní pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Spojené státy zavedly kvůli invazi proti Turecku sankce. Státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní.

Na základě mezinárodního tlaku se Turecko ve čtvrtek rozhodlo pro pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, aby se z bezpečnostní zóny u syrsko-turecké hranice mohli stáhnout bojovníci kurdských milic. Lhůtu v úterý prodloužilo o 150 hodin, tedy o dalších pět dní. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků.

Evropská komise označila tureckou operaci za další překážku v mírovém procesu. Trump prohlásil, že USA neschvalují tureckou ofenzivu a Ankaře jasně řekly, že operaci považují za špatný nápad. Podle kurdské autonomní správy počet uprchlíků před tureckou ofenzivou přesáhl 275.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 19:50 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Stát má další problém. Lidí s prověrkou je zbytečně moc

18.11.2019 19:01 Na ministerstvech a úřadech bylo loni o necelých 200 držitelů prověrky na nakládání s utajovanými…

Podle Válkové mají za obsah internetu odpovídat provozovatelé

18.11.2019 18:37 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) míní, že je zapotřebí legislativně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama