Zeman vyznamenal Jágra, Medaili za hrdinství dostal aktér bitky z Dubé

Prezident Miloš Zeman udělil Medaile Za zásluhy hokejistovi Jaromíru Jágrovi, fotografovi Janu Saudkovi nebo automobilové závodnici Elišce Junkové. Vyznamenal také prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, srbského režiséra Emira Kusturicu, starostku Sokola Hanu Moučkovou nebo podnikatele Rudolfa Ovčařího. Medaile na Pražském hradě předal i lékařům, kteří se o něj v minulosti starali.

V seznamu vyznamenaných jako každoročně nechybí sportovci, umělci, vědci, lékaři, podnikatelé i politici. Z oblasti kultury a umění dostala medaili čínská bohemistka Sü Wej-ču, která mimo jiné přeložila některá díla Bohumila Hrabala, zpěvák a herec Josef Zíma, umělecký fotograf Saudek, bratr Káji Saudka, nebo režisér a hudebník Kusturica, který byl v minulosti vyznamenán i ruským prezidentem Vladimirem Putinem a za kterého dnešní vyznamenání převzal spolupracovník. Oceněn byl také oblíbený Zemanův malíř Kamil Lhoták, ředitel Národního muzea Michal Lukeš nebo vojenský historik Jiří Rajlich.

Zeman opět vyznamenal několik lidí, kteří jsou mu blízcí. Medaili například udělil Petru Martanovi, který neúspěšně kandidoval za bývalou Zemanovu Stranu práv občanů do Senátu a se kterým sdílí názor na řešení kůrovcové kalamity. Ocenil také svého ošetřujícího očního lékaře Jaroslava Madunického, stomatologa Josefa Podstatu, člena svého prvního lékařského konzilia, a onkologa Luboše Petruželku, který se loni vyjadřoval k otázce údajného onemocnění Zemana rakovinou. Madunický, Petruželka i Podstata patří ve svých oborech k uznávaným odborníkům. K prezidentovi má podle pozorovatelů velmi blízko i Vladimír Plašil, zakladatel společnosti Alta, která vyrábí a vyváží obráběcí stroje a těžební zařízení zejména do zemí bývalého Sovětského svazu.

Do blízkosti Zemana se dostal i Jágr, když se účastnil jeho letošní cesty do Číny. Zeman vzal legendárního hokejistu, který by se měl stát jednou z tváří hokejového turnaje na zimních olympijských hrách v Pekingu, k čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi. K Zemanovým podporovatelům před prezidentskou volbou patřil motocyklový závodník Libor Podmol, nejlepší český freestyle motokrosař.

Za zásluhy v oblasti vědy byl oceněn vědec a chemik Jan Mašát, porodník Antonín Doležal, který v Praze na porodním oddělení U Apolináře odrodil tisíce dětí či bioložka a filozofka Helena Haškovcová, která se zabývá třeba sociální gerontologií. Ze sportovní oblasti Zeman kromě Jágra vybral Junkovou, legendární československou automobilovou závodnici. Ocenil i Milana Pernicu, který se od 40. let věnoval turistickému značení, a hlavního konstruktéra vozu Škoda Favorit Petra Hrdličku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že s prezidentem má jiný názor na některé oceněné. Dá se předpokládat, že na mysli měl například Kalu, kterého v minulosti opakovaně kritizoval. Mezi oceněnými je i advokát a filantrop Pavel Smutný, který je prezidentem Smíšené izraelsko-české obchodní komory nebo stál za vznikem Ceny Arnošta Lustiga. Média ale v posledních dnech informovala o jeho spolupráci s StB. Smutný kontakt připustil, odmítá ale, že by s tajnou policií skutečně spolupracoval.

Zeman dnes dále vyznamenal bývalého senátora a poradce prezidenta Václava Klause Josefa Kalbáče a chartistu, publicistu a bezpečnostního analytika Jana Schneidera. Z ekonomické oblasti ocenil podnikatele Ovčařího, který stál třeba za podniky Moravia Steel nebo Česká zbrojovka, a Jana Struže, finančníka a zakladatele CZECH TOP 100.

Medailí za hrdinství prezident Miloš Zeman vyznamenal čtyři hrdinky a hrdiny z druhé světové války, vojáka padlého v Afghánistánu a aktéra potyčky na koupališti v Dubí. Oceněni tak byli Božena Ivanová, Jarmila Halbrštátová, Karel Kněz, David Michajlak, Tomáš Procházka a Kurt Taussig. Medaile jim dnes prezident udělil při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě.

Již v květnu Zeman avizoval, že Medaili za hrdinství udělí in memoriam Procházkovi, který padl loni 22. října na misi v Afghánistánu, když na základně Šindánd zaútočil na české vojáky muž v afghánské uniformě. Další dva čeští vojáci byli při incidentu zraněni. Procházka v Afghánistánu sloužil jako psovod. Vyznamenání na Hradě převzal jeho otec. Předání byl přítomen i belgický ovčák Doky, jeden ze dvou psů, které měl Procházka s sebou v Afghánistánu.

Mezi vyznamenanými jsou čtyři váleční veteráni a odbojáři z druhé světové války. Medaili dostaly válečné veteránky Ivanová, která za druhé světové války i přes svůj útlý věk pracovala na východní frontě jako spojařka, získala také parašutistický výcvik, a Halbrštátová, která taktéž sloužila na východní frontě. Jako zdravotnice či spojařka se zúčastnila bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev i karpatsko-dukelské operace.

In memoriam byli oceněni odbojář Kněz a stíhací pilot RAF Taussig. Strážmistr Kněz se za druhé světové války zapojil do odboje, pomáhal například parašutistům skupiny Silver A. Odbojářské působení ho stálo život. Ocenění převzala Knězova vnučka. Taussig byl židovského původu, díky organizaci Nicholase Wintona se mu podařilo vyhnout koncentračnímu táboru. Ve Velké Británii dobrovolně vstoupil do RAF a stal se stíhacím pilotem. Zemřel letos v září. Vyznamenání Zeman předal jeho synovi.

Medaili za hrdinství dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu dostal také David Michajlak, který se loni v srpnu zapojil do roztržky na koupališti v Dubí. Podle policejní obžaloby se Michajlak zastal napadené ženy a při následné hromadné potyčce byl zraněn. Incident vyvolal protiromské nálady, v Dubí se uskutečnila i demonstrace radikálů. Za bitku bylo obžalováno pět mužů a jedna žena, hrozí jim až desetiletý pobyt za mřížemi.

Související

Více souvisejících

státní vyznamenání Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Jaromír Jágr Emir Kusturica Miloslav Kala Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy