Zemětřesení ve vedení ČSSD? Veselý a Onderka chtějí pokračovat, Maláčová to zatím neřeší

Šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý bude začátkem příštího roku obhajovat funkci místopředsedy ČSSD, pokud ho nominuje jeho jihočeská organizace. Kandidovat se znovu chystá i statutární místopředseda Roman Onderka, který už dostal nominaci od místní organizace v Brně. Místopředseda Michal Šmarda spojuje další pokračování s úspěchem v senátních volbách. Sdělili to dnes ČTK.

Roman Onderka
doporučujeme

Ministryně práce Jana Maláčová ČTK napsala, že nyní funkce neřeší. Kandidovat do celostátního vedení ČSSD už neplánuje ministr zahraničí Tomáš Petříček, v pondělí České televizi (ČT) sdělil, že bude usilovat o předsednictví v Praze.

Veselý dnes ČTK napsal, že na jihu Čech nedopadly volby tak špatně. "A pokud by kandidátku nepostavili odpadlíci s jediným cílem poškodit ČSSD, dopadly by dokonce velmi dobře," uvedl. ČSSD dostala v Jihočeském kraji 8,74 procenta hlasů, vítězné ANO téměř o deset procentních bodů víc. Projekt bývalého místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly Změna 2020 získal necelá dvě procenta hlasů. Veselý se proto plánuje ucházet o nominaci. "Pokud ji ve svém mateřském kraji dostanu, jsem na obhajobu připraven," uvedl.

Maláčová, která ve volbách kandidovala na 45. místě ve Zlínském kraji, ČTK napsala, že funkce aktuálně neřeší. "Pro mě je teď priorita ochránit lidi před propadem životní úrovně," uvedla.

Šmarda spojuje své pokračování v čele strany s výsledkem druhého kola senátních voleb v obvodu Žďár nad Sázavou. Starosta Nového Města na Moravě postoupil do druhého kola se ziskem 25,28 procenta hlasů, nejúspěšnější kandidát prvního kola Josef Klement (za KDU-ČSL) dostal 31,01 procenta hlasů. "Když získám důvěru voličů v nadcházejících senátních volbách, tak ji budu chtít využít. Když ne, tak ne," napsal Šmarda ČTK.

První místopředseda ČSSD Onderka dnes ČTK sdělil, že dostal nominaci od své místní organizace v Brně. "Tu jsem přijal, a budu se tedy ucházet o podporu členů naší strany do vedení ČSSD," uvedl. Na to, jak bude sociální demokracie reagovat na výsledek krajských voleb z minulého týdne, je podle něj zatím příliš brzo.

Petříček v pondělí ČT sdělil, že do celostátního vedení znovu kandidovat nebude, protože se chce soustředit na Prahu. "Budu se ucházet o předsedu pražské sociální demokracie," napsal Petříček ČT.

ČSSD ve víkendových krajských volbách poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Proti volbám před čtyřmi lety přišla o 88 zastupitelů a bude jich mít 37. Předseda ČSSD Jan Hamáček v sobotu uvedl, že ho výsledky nepřekvapily a že de facto kopírují průzkumy veřejného mínění. Vedení strany se vzdát nehodlá. "Nevidím důvod teď stranu nějak destabilizovat," řekl. Odkázal na lednový sjezd, který rozhodne, v jakém složení ČSSD půjde k volbám do Sněmovny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Neřešme, kolik petic Blatný proti premiérovi podepsal. Primární je jeho…

30.10.2020 20:26 Aktualizováno Odmítá řešit, jakou petici nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal a v kolika spolcích se…

Vláda prodloužila všechna opatření i nouzový stav do 20. listopadu

30.10.2020 20:20 Aktualizováno Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš …

Novotný výroky o Ondráčkovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

30.10.2020 20:04 Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na twitteru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama