Zimola vzdoruje Hamáčkovi, nehodlá opustit ČSSD ani po registraci hnutí Změna 2020

Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola nehodlá opustit stranu ani přesto, že předseda sociálních demokratů Jan Hamáček řekl, že pokud někdo značce ČSSD nevěří, měl by se rozhodnout, za koho chce v politice bojovat.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jiří Zimola
doporučujeme

Zimola dnes uvedl, že by chtěl v příštích krajských volbách figurovat na kandidátní listině Změna 2020. Hnutí si nechal spolu s dalšími členy jihočeské ČSSD zaregistrovat.

Zimola se nedomnívá, že by se dopustil něčeho, co by bylo proti sociální demokracii. Podle svého vyjádření Zimola nevidí nic špatného na tom, když má někdo jinou vizi. Dodal, že se snaží hledat cesty, jak straně pomoci a proto zvažuje různé postupy.

"Pokud toto naše přemýšlení poslouží jako klacek do rukou těch, kteří nás za to chtějí vylučovat, ostrakizovat i kritizovat, tak je to pro sociální demokracii o to smutnější. A já opravdu nehodlám z ČSSD v tomto okamžiku vystupovat," řekl ČTK Zimola.

Dodal, že má naplánovanou schůzku s předsedou Hamáčkem, na níž chce věci kolen hnutí Změna 2020 probrat. "Doufám, že mu budu moci vysvětlit vše z očí do očí a třeba i on toto své vyjádření přehodnotí," uvedl Zimola.

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) nehodlá v příští krajských volbách kandidovat za hnutí Změna 2020. "V takto těžkých chvílích, které sociální demokracie prožívá, bychom se spíš měli snažit být jednotní," uvedla. Zimola řekl, že by Změna 2020 vytvořila platformu pro členy ČSSD i nestraníky. Dodal, že to neznamená štěpení strany a že chce nadále zůstat členem sociální demokracie.

Stráská už před časem uvedla, že nepočítá s tím, že by ve volbách v příštím roce usilovala o obhajobu hejtmanského křesla. Ani nechce být lídrem strany. Ale uvedla, že ráda bude kandidovat na některém ze zadních míst. "Určitě to ale bude za ČSSD," uvedla.

Podle místopředsedy strany a jihočeského poslance za sociální demokracii Ondřeje Veselého není nic špatného na tom, když politik založí nové uskupení, nebo zamíří do jiné strany. "Je to běžné, ale musí ukončit angažmá v té původní. Když jedny dveře otevře, měl by ty druhé zavřít," uvedl Veselý.

Podle Zimoly má však Změna 2020 fungovat jako prostor pro politiky ČSSD. Dodal, že se nechal inspirovat jiným sociálním demokratem Michalem Šmardou, jenž loni s jiným hnutím zvítězil v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě.

Šmarda uvedl, že kdyby chtěl Zimola postupovat stejně, byla by to dobrá zpráva. Kandidátní listinu v Novém Městě na Moravě tehdy podávala ČSSD, která byla v koalici s nezávislými.

"Pokud to má pan Zimola vymyšleno takto, je to skvělá zpráva, protože bude normálně kandidovat za sociální demokracii a k tomu jako koaliční partnery budou mít další lidi z různých společenských organizací nebo nezávislé kandidáty. Jako celek se samozřejmě ta koalice může jmenovat Změna 2020, ale nejsem si jistý, že tohle je model, který má vymyšlený," řekl Šmarda.

Dodal, že pokud by Zimolova kandidátka byla na sociální demokracii nezávislá, tvořila by ve volbách její konkurenci, což není stejný způsob, kterým se v roce 2018 vydala novoměstská ČSSD. "Byla by to chyba, člověk nemůže být sociální demokrat a zároveň kandidovat proti sociální demokracii, to nejde," řekl Šmarda.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

12.12.2019 22:23 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Vedení ODS se postavilo za Skopečka kvůli semináře o Číně

12.12.2019 20:15 Vedení ODS se postavilo za svého poslance Jana Skopečka v souvislosti s pořádáním sněmovního…

ODS vyzvala Babiše, aby dočasně rezignoval

12.12.2019 19:30 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se měl podle opoziční ODS vzdát do vyřešení svých osobních…

"Nevím, jak by ve Vídni vařili kafe!" Babiš se obořil na Rakousko

12.12.2019 09:58 Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na nadcházejícím summitu Evropské unie prosazovat uznání jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama