Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl exilový premiér

Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody, uvedl dnes předseda tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa. Česko nejen za březnové vyvěšování vlajek na výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci zaslouží respekt. Sanggjäa to dnes řekl v sídle Senátu při zahájení výstavy fotografií z Tibetu, která vyjadřuje podporu tibetskému lidu.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Současná vlajka Tibetu byla zavedena třináctým dalajlámou v roce 1912, dnes se užívá mezi Tibeťany v exilu.
doporučujeme

"Dokud bude tibetská vlajka vlát, budeme mít vždy naději, ten sen, že získáme znovu naši svobodu. Když to dokázali Češi, dokážeme to i my," uvedl Sanggjäa. "Jsme přesvědčeni, že se nám podaří zbavit se útlaku, budeme svobodní, budeme žít ve spravedlivé společnosti a budeme mít všechna svá práva," dodal.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) uvedl, že Tibeťané nepožadují nezávislost, ale usilují jen o poskytnutí opravdové autonomie. "Tyto požadavky považujeme za přiměřené a oprávněné a opírají se ostatně o platnou čínskou ústavu," uvedl Oberfalzer. Čína by proto měla respektovat své vlastní závazky, dodal.

Tibetský exilový premiér připomenul, že čínský komunistický režim v 60. letech minulého století ještě před takzvanou kulturní revolucí zboural 98 procent budhistických klášterů v Tibetu. Důvodem prý byla snaha zničit tibetskou kulturu a identitu, což se ale režimu nepodařilo.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu STAN uvedl, že boj Tibeťanů připomíná nesamozřejmost a křehkost svobody. Češi by s ohledem na svou historickou zkušenost měli tibetské snaze rozumět více než kdokoli jiný, dodal.

Předseda parlamentní skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21) uvedl, že je morální povinností Čechů podporovat boj za lidská práva a svobodu. "Tento postoj v každé svobodné a sebevědomé zemi musí stát nad ekonomickými zájmy. Hospodářský růst je pro společnost zhoubný, stojí-li na utlačování práv jednotlivce, omezování svobody či potlačování menšin," řekl Rabas. "Nelze otevírat dveře zlu a mlčet lhostejně k tomu, když se někde zabírá území suverénního státu jiným státem," uvedl. "Tibet se stal symbolem boje za svobodu a lidskou důstojnost," dodal.

Vernisáži, kterou hudebně doprovodil zpěvák Tomáš Klus, předcházela diskuse k výročí prvního setkání dalajlámy a prvního českého prezidenta Václava Havla v roce 1990. Podle tibetského exilového premiéra toto setkání otevřelo dalajlámovi dveře k dalším státníkům západního světa.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

23.02.2020 11:24 Aktualizováno Z Vídně dnes odstartovalo rakouské letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do…

Pravidla práce na dohodu či rodičovská se mají změnit. Co chystá MPSV?

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Pravidla práce na dohodu by se měla v Česku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to podle evropských…

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Smí se to, říká poslanec TOP 09

22.02.2020 21:45 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Změny v žádostech o voličský průkaz? Vláda patrně odmítne návrh STAN

22.02.2020 15:00 Velmi omezené výhody by přinesla voličům možnost žádat o voličský průkaz na jakémkoli obecním nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama