Sledovali jsme ŽIVĚ: První den voleb narušilo úmrtí a podezření z podvodu

Mimopražští voliči si dnes odpoledne úderem 14. hodiny začali vybírat své krajské zastupitele. Na třetině území státu, tentokrát včetně tří pražských obvodů, navíc budou moci rozhodnout i o svých senátorech. V deseti obcích a jednom městském obvodě se dnes spolu s volbami konala i referenda o místních záležitostech. První den voleb skončil ve 22:00.

Češi vyrazili k volbám
doporučujeme

22:00 - Vážení čtenáři, první den voleb je u konce. Od zítřejších 8:00 s námi můžete sledovat v živém přenosu druhý den voleb a následně i volební výsledky.

21:52 - Na silnou voličskou základnu lidovců sází při letošních krajských a senátních volbách předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Za volební úspěch by považoval zvýšení počtu dosavadních 62 krajských zastupitelů a získání mandátů ve všech krajích. Dosavadní ohlasy podle něj naznačují, že lidé k volbám chodí. Se svou rodinou přišel odevzdat hlas dnes večer v Rokytnici na Přerovsku.

21:39 - Do dnešních 20:30 přišlo odevzdat svůj hlas v krajských a senátních volbách mezi 20 až 30 procenty voličů. Účast je tak zatím zhruba podobná jako před čtyřmi lety. Výrazně se ale liší v jednotlivých volebních okrscích, zjistila dnes ČTK od členů volebních komisí. O něco větší zájem je o krajské volby. V roce 2016 byla celková volební účast ve volbách do krajských zastupitelstev 34,6 procenta.

21:24 - U voleb nechyběla ani hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

img-responsive

K volbám zamířila i Jaroslava Pokorná Jermanová | foto: Petr Čepela / EuroZprávy.cz / INCORP images

21:11 - Podle informací ČTK incident na Karvinsku zřejmě oznámila členka volební komise, která si před volební místností všimla většího počtu lidí. Miroslava Chlebounová z krajského úřadu uvedla, že úřad oficiálně žádné informace o problémech při volbách nemá. Volební komise jsou úřadu povinny hlásit pouze přerušení hlasování.

20:37 - Ve volební místnosti v Lounech se dnes večer zhroutil starší muž. Na místě mu první pomoc poskytli laici a následně zdravotníci, zachránit se ho nepodařilo. ČTK to řekl mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.

20:13 - Policisté prověřují na Karvinsku možné narušení regulérnosti voleb. Důvodem je podle ČTK údajné uplácení voličů.

19:52 - Jaké výsledky volby přinesou, nechtěli většinou předsedové stran odhadovat. Premiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by chtěl, aby ANO obhájilo v regionech vítězství z roku 2016. Soudí ale, že některé strany mají už nyní připravené koalice. 

19:25 - Nejvyšší představitelé stran, kteří dnes dorazili k urnám, často vyjadřovali obavy z dopadu situace kolem koronaviru na volební účast. Není divu, jak ukazuje graf níže, krajské volby obecně neprovází nijak vysoká účast.

18:57 - Babiš by uvítal, aby v krajích byli po volbách hejtmani, kteří spolupracují s vládou. Řekl to novinářům potom, co dnes odevzdal svůj hlas do středočeského zastupitelstva. Do volební místnosti v obecním úřadu v Průhonicích u Prahy dorazil tradičně se svou manželkou Monikou.

18:40 - Podívejte se, jak dnes Češi volili

18:27 - Premiér Andrej Babiš po návratu z Bruselu odevzdal svůj hlas v krajských volbách. 

18:19 - Občanská demokratická strana nemá už 12 let hejtmana a chce se znovu podílet na vedení krajů. Novinářům to dnes v Brně při odevzdání hlasu v krajských a senátních volbách řekl předseda ODS Petr Fiala. Podle něj chce strana udělat jižní Moravě změnu stejně, jako se jí to podařilo před dvěma lety v Brně, kdy sesadila hnutí ANO. 

17:54 - Markéta Pekarová Adamová u voleb

img-responsive

Markéta Pekarová Adamová u voleb | foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

17:51 - Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává toho, že účast v krajských volbách nepřekročí 35 procent. Podle něj by se na nižší účasti mohla projevit situace kolem koronaviru. Filip to dnes řekl novinářům v Českých Budějovicích, kde volil do zastupitelstva Jihočeského kraje.

17:44 - Momentky z hlasování prezidenta Miloše Zemana.

17:26 - Hlasovat v krajských a senátních volbách přišla v prvních dvou hodinách podle volebních komisařů zhruba desetina voličů, podobně jako při předchozích volbách. Účast v jednotlivých okrscích se velmi lišila, pohybovala se od 2,5 procenta do 15 procent, zjistila dnes ČTK od členů okrskových volebních komisí.

16:50 - Předseda STAN Vít Rakušan by považoval za úspěch, kdyby se Starostové dostali po volbách do zastupitelstva v každém kraji. Zároveň by chtěl, aby sdružení zvítězilo ve dvou až třech krajích, například v Libereckém nebo Středočeském. "Velké ambice má i kandidátka spolu s Piráty v Olomouckém kraji, na Vysočině máme ambiciózní kandidátku," řekl. 

16:36 - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří, že kandidáti její strany uspějí v krajských volbách a své postavení v krajských zastupitelstvech tak TOP 09 posílí. "Tyto volby jsou předstupněm budoucího postupu do voleb sněmovních a já doufám, že se nám to podaří," nechala se slyšet. 

16:21 - "Doufám, že volební účast bude co nejvyšší. Já jsem se v těch posledních dnech a týdnech snažil přesvědčit voliče, že z hlediska bezpečnosti jsou ty volby zajištěny, že jsme opravdu přijali všechna možná opatření," uvedl Hamáček. Poukázal na přísnější režim, který je kvůli covidu-19 nutné dodržovat ve volebních místnostech, na dezinfekci a další opatření. Koronakrize se podle něj určitě "propíše" do voleb, je ale otázklou jak.

16:04 - Odvolil i prezident Miloš Zeman, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo předseda STAN Vít Rakušan. Když se ho novinářka České televize zeptala, proč by podle něj měli jít lidé k volbám, odpověděl: "Jestli si na to nedokážete odpovědět, nedělejte novinářku."

15:45 - První politici mají odvoleno. V Mladé Boleslavi po 15. hodině odvolil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Odvoleno má i jednička na kandidátce ODS ve Středočeském kraji Martin Kupka.

15:28 - K účasti ve volbách vyzvalo i ministerstvo.

15:07 - Voliči mohou u krajských voleb využít takzvaných preferenčních hlasů, tedy systém kroužkování. Tím mohou v rámci stranického pořadí na volebním lístku zvýšit šance na zvolení svého favorita. Udělit lze maximálně 4 preferenční hlasy, a to tak, že se zakroužkuje číslo vedle jména na kandidátní listině. Do obálky je povoleno vložit pouze jeden volební lístek, v opačném případě je hlas neplatný. V případě zakroužkování více než 4 kandidátů se k lístku přistupuje, jako byste nezakroužkovali žádného. Méně než 4 zakroužkovat lze.

14:53 - O volbu z domova z důvodu izolace nebo karantény dané koronavirem v metropoli požádalo 151 lidí. ČTK to sdělil mluvčí Prahy Vít Hofman. Šest mobilních volebních komisí dnes se schránkami vyrazilo k voličům v 8:00, budou jezdit i v sobotu. 

14:42 - K volbám zamířili první Češi.

14:29 - Odvoleno už má 3672 voličů v karanténě kvůli nemoci covid-19, kteří ve středu využili možnosti hlasovat z auta na drive-in stanovištích. Ve čtvrtek se k nimi připojili klienti domovů důchodců, které byly uzavřeny kvůli koronaviru.

14:15 - Voliči jsou povinni přijít k volbám v roušce. Pokud si někdo ochranu obličeje zapomene doma, od volební komise obdrží roušku zdarma. Lidé, kteří odmítnou volit v roušce, mohou hlasovat i bez ní. Komise je ale povinna dotyčnou osobu nahlásit hygienikům, policii či správnímu úřadu. Následně bude zahájeno vyšetřování. 

14:08 - V krajských volbách kandiduje 85 politických stran, hnutí a koalic, které mají ve 13 krajích zaregistrováno celkem 215 kandidátních listin. Celkový počet křesel v krajských zastupitelstvech je 675, kandiduje do nich celkem 9 728 lidí. V senátních volbách je registrováno celkem 235 kandidátů. 

14:03 - Řádný termín krajských voleb a voleb do třetiny Senátu je v pátek 2. a v sobotu 3. října. Lístek do volební urny ale mohli lidé v karanténě vhodit na vybraných drive-in stanovištích i 30. září od 07:00 do 15:00. Za lidmi v karanténě nebo nemocnými v izolaci, kteří z auta hlasovat nemohou, míří speciální komise v ochranných prostředcích. Ve čtvrtek a v pátek také mobilní komise s urnami obcházejí domy pro seniory a další pečovatelská zařízení v karanténě.

14:00 - Vážení čtenáři, vítejte u online přenosu z krajských a senátních voleb 2020. Pro nejnovější informace, prosíme, aktualizujte stránku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Neřešme, kolik petic Blatný proti premiérovi podepsal. Primární je jeho…

30.10.2020 20:26 Aktualizováno Odmítá řešit, jakou petici nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podepsal a v kolika spolcích se…

Vláda prodloužila všechna opatření i nouzový stav do 20. listopadu

30.10.2020 20:20 Aktualizováno Nouzový stav v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš …

Novotný výroky o Ondráčkovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

30.10.2020 20:04 Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na twitteru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama