Kritika vlády z řad nezávislých expertů. Drželi nás ve strachu, tvrdí analytička

Během epidemie koronaviru, která si vyžádala drastická hygienická opatření spočívající mimo jiné i ve vypnutí ekonomiky, vznikla nezávislá expertní platforma KoroNERV 20. Jedním z jejích členů je i analytička Lenka Zlámalová, která si stěžuje na neinformovanost.

Vláda ČR
doporučujeme

"Ze strany vlády se podle mě začala odehrávat naprostá hrůza – udržovali nás v informační temnotě,“ nastínila novinářka Zlámalová v pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí. "Někdy v půlce března jsme věděli jen to, že je 300 nově nakažených. Všichni žili v naprosté hrůze,“ líčila své začátky ve vládou ustavené skupině odborníků. 

Situace se přitom podle analytičky dosud nezlepšila, což se ukazuje například u současného lokálního ohniska nákazy Karvinska, kdy se ani neví, kolik infikovaných je bez příznaků, a kolik má těžší průběh.

"Dle mého názoru se nás snažili udržovat ve větším strachu," dodala s poznámkou, že jí za pravdu dává i rakouský kancléř Sebastian Kurz, a že se vláda snažila přimět občany k dodržování nařízení pomocí uměle vyvolané atmosféry strachu a neinformovanosti. 

Antivirus ekonomice škodí

Zlámalová je rovněž také skeptická vůči programu resortu práce Antivirus, který je podle jejího názoru spíš kontraproduktivní. Podnikatelům a ekonomice nijak neprospěje, spíš naopak. Jediné, oč mu jde, je udržení zaměstnanosti.

"Antivirus je výrazně zvýšená podpora v nezaměstnanosti, která udržuje podnikatele v pasti – pokud bych si v březnu nebo dubnu vzala na své zaměstnance Antivirus, tak je dnes v podstatě nemohu propustit. Peníze od státu bych totiž musela vrátit," vysvětlila analytička, v čem vidí hlavní trhliny.

Ve chvíli, kdy se ekonomika řítí do recese, jí navíc nepřijde smysluplné, aby stát uměle udržoval nezaměstnanost. Usiluje-li česká vláda o zvýšení podpory v nezaměstnanosti, pak by tak měla ale učinit prostřednictvím běžného legislativního procesu.

Zlámalová taktéž konstatovala, že mezi členy platformy KoroNERV-20 často panují názorové neshody, jelikož jsou tam různé skupiny lidí. Sama má například problém s odebíráním peněz obcím.

"Já jsem zastáncem toho, abychom se na veřejné peníze dívali víc jako na celek. To, že Babiš vypouští peníze tu jedním fondem, tu druhým, nic nemění na faktu, že rozhazuje peníze," řekla na závěr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak zastavit nezákonné exekuce? Jsou jich desítky tisíc, soudy postupují…

03.08.2020 15:33 Do konce roku by mělo ministerstvo spravedlnosti vypracovat pro soudy doporučené postupy…

V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

03.08.2020 13:30 V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní…

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT, na magistrátu vlaje duhová…

03.08.2020 11:00 Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu…

Lang příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

03.08.2020 10:42 Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama