Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), které prosazují poslanci, podmiňují senátoři zdvojnásobením měsíční lhůty na projednávání zákonů horní komorou. Trvají také na rozšíření okruhu zákonů, k jejichž přijetí je třeba souhlas obou komor. Zaznělo to při dnešním společném jednání obou komisí.

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
doporučujeme

Nyní je souhlas obou komor nutný především pro volební zákony. Rozšíření by se podle předsedy senátní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD) mělo týkat minimálně zákonů o České národní bance, Ústavním soudu či NKÚ, případně zákonů týkající se soudců a státních zástupců. To podpořil například poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ale namítl, že rozšířením by další změny těchto zákonů nemusely být nikdy schváleny. "Můžeme dojít do stavu, kdy nebudeme schopni najít souhlas obou komor," varoval.

Senátor STAN Zdeněk Hraba uvedl, že na rozšíření o zákony o soudcích a žalobcích Sněmovna nepřistoupí. Podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) by bylo třeba probrat, zda je rozšíření nutné. "Myslím, že koušeme příliš velké sousto," řekl. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že s posílením pravomocí Senátu nesouhlasí a že případný úspěch bude záviset na postoji poslanců hnutí ANO. Jeho zástupci na jednání však opakovaně chyběli.

Okamura také odmítl snahu o prodloužení lhůty na senátní projednání zákonů, neboť by se tím podle něj zdržel proces přijímání norem. Podle Dienstbiera je ale změna nutná vzhledem k tomu, že po elektronizaci procesu přijímání zákonů bude mít Senát na rozhodnutí fakticky méně než měsíc. Prodloužení by umožnilo složitější změny lépe projednat, s čímž souhlasil předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Pikal v této souvislosti nadnesl možnost, že by Sněmovna do budoucna nemusela o senátních úpravách hlasovat jako o celku, ale že by je mohla schvalovat jednotlivě. Podle předsedy sněmovního ústavně právního výboru Marka Bendy (ODS) by to ale mohlo Senát vést k četnějšímu opravování předloh, což by dobu jejich schvalování ještě prodloužilo kvůli nutnosti opětovného projednání Sněmovnou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 22:03 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Ministryně Dostálová je v karanténě, může za to nákaza v rodině

29.10.2020 21:08 Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) byla kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v…

Senát podle očekávání potvrdil odklad EET až do roku 2022

29.10.2020 18:58 Senát podle očekávání schválil prodloužení odkladu elektronické evidence tržeb (EET) do roku 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama