Změna volebního zákona? Má se dál jednat, lidovci "vykopli balonek"

Lidovci budou chtít obnovit debatu o změně volebního zákona. Nelíbí se jim to, že volební koalice politických stran musí pro zvolení získat vyšší kvorum hlasů než jednotlivé strany. Chtějí také srovnat váhu všech odevzdaných hlasů. O návrhu zákona chce KDU-ČSL debatovat se zástupci všech sněmovních politických stran, řekl dnes novinářům lidovecký poslanec a bývalý předseda strany Marek Výborný.

Přidejte svůj názor 62 komentářů

Marian Jurečka
doporučujeme

Současný volební zákon podle lidovců popírá právo na rovnost hlasů, protože politické strany s nižším počtem voličů musí pro zisk mandátu získat více hlasů než strany velké. Druhá výtka se týká systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Lidovci už předložili příslušnou novelu zákona, podle Jurečky ji budou chtít projednat ve Sněmovně během února. Vláda návrh v prosinci nepodpořila. Podle Výborného lidovci berou předloženou novelu jako "vykopávací balonek" a chtějí o něm jednat se zástupci ostatních stran.

Jurečka o něm bude v nejbližší době mluvit například se zástupci ODS, ANO nebo ČSSD a hledat schůdné řešení i pro další politické strany. Lidovci se podle Výborného nebrání například nápadu předsedy ČSSD Jana Hamáčka na vytvoření jednoho volebního obvodu v celé zemi. Místo 14 volebních obvodů by byl ve volbách do Sněmovny jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Starostové a nezávislí (STAN) by chtěli v souvislosti s kritizovanou zrušenou zakázkou k elektronickým dálničním známkám zase znovu otevřít diskusi o svém návrhu, aby stát povinně vymáhal po svých úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Dnes škodu stát vymáhat může, ale nemusí. Vláda k návrhu loni v březnu přijala negativní stanovisko, vymáhání by podle ní bylo někdy dražší než nevymáhání.

Loading...
Vstupte do diskuze (62)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Vojtěch přiznal: Situace není příznivá. Podporuje prodloužení nouzového…

28.03.2020 18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového…

Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoliv, opakuje Schillerová

28.03.2020 17:54 Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii.…

Autobazary žádají výjimku, chtějí otevřít provozovny

28.03.2020 16:44 Autobazary chtějí zařadit prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama