Změní Benešová návrh novely o státním zastupitelství? Začala důležitá schůzka

Šéf Unie státních zástupců Jan Lata doufá, že dnešní jednání Legislativní rady vlády přinese posun ve sporu o změnu výběru vedoucích státních zástupců. V diskutované novele zákona o státním zastupitelství, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové (za ANO), má za nejproblémovější způsob obsazení výběrové komise.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ministerstva
doporučujeme

"Tam doufám v nějaký posun," řekl novinářům při příchodu do Strakovy akademie.

Podobu návrhu kritizují některé opoziční strany, platforma Rekonstrukce státu i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten novinářům řekl, že přichází se stejnou pozicí, jakou jeho úřad zastával v připomínkovém řízení. "Má to být věcná odborná debata, uvidíme," uvedl. Jednání se účastní Zeman a Lata na pozvání ministryně Benešové.

V ministerstvem předkládaném modelu je ve výběrové komisi podle Zemana většina členů jmenovaných ministerstvem spravedlnosti. Podle nejvyššího žalobce lze s nadsázkou říct, že ministerstvo si může pomocí svých členů vybrat vhodného vedoucího státního zástupce. Benešová to už dříve popřela s tím, že vedle dvou státních zástupců a dvou zástupců ministerstva bude v komisi nezávislý soudce.

Kritikům vadí i sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce. Podle Zemana je zřejmě účelem novely především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová opakovaně popřela, že by měla tento záměr. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

Se stávající podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že návrh "je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému". Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem - hnutím ANO - neshodne na finální podobě zákona, sociálnědemokratičtí ministři předpis nepodpoří.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 16:11 Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Výrok o abolici otřásá Českem. O co Zemanovi opravdu jde? Politolog…

20.09.2019 16:04 Aktualizováno Na voliče hnutí ANO by případná prezidentova abolice pro premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla…

Čínská ambasáda uspořádá recepci k výročí vztahů s Českem, Zeman účast…

20.09.2019 15:43 Čínské velvyslanectví uspořádá ve středu v paláci Žofín slavnostní recepci k 70. výročí navázání…

Ozval se Babiš. Podepsal by milost sám pro sebe? Zeman ho moc nepotěšil...

20.09.2019 14:18 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se nechce vyjadřovat k výroku prezidenta Miloše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama