Změní Benešová návrh novely o státním zastupitelství? Začala důležitá schůzka

Šéf Unie státních zástupců Jan Lata doufá, že dnešní jednání Legislativní rady vlády přinese posun ve sporu o změnu výběru vedoucích státních zástupců. V diskutované novele zákona o státním zastupitelství, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové (za ANO), má za nejproblémovější způsob obsazení výběrové komise.

ministerstva
doporučujeme

"Tam doufám v nějaký posun," řekl novinářům při příchodu do Strakovy akademie.

Podobu návrhu kritizují některé opoziční strany, platforma Rekonstrukce státu i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten novinářům řekl, že přichází se stejnou pozicí, jakou jeho úřad zastával v připomínkovém řízení. "Má to být věcná odborná debata, uvidíme," uvedl. Jednání se účastní Zeman a Lata na pozvání ministryně Benešové.

V ministerstvem předkládaném modelu je ve výběrové komisi podle Zemana většina členů jmenovaných ministerstvem spravedlnosti. Podle nejvyššího žalobce lze s nadsázkou říct, že ministerstvo si může pomocí svých členů vybrat vhodného vedoucího státního zástupce. Benešová to už dříve popřela s tím, že vedle dvou státních zástupců a dvou zástupců ministerstva bude v komisi nezávislý soudce.

Kritikům vadí i sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce. Podle Zemana je zřejmě účelem novely především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová opakovaně popřela, že by měla tento záměr. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

Se stávající podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že návrh "je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému". Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem - hnutím ANO - neshodne na finální podobě zákona, sociálnědemokratičtí ministři předpis nepodpoří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy