Změny v žádostech o voličský průkaz? Vláda patrně odmítne návrh STAN

Velmi omezené výhody by přinesla voličům možnost žádat o voličský průkaz na jakémkoli obecním nebo zastupitelském úřadu. Takovým argumentem by měla vláda podle podkladů odmítnout na pondělní schůzi předlohu poslanců opozičního hnutí STAN. Nyní se musejí voliči obracet kvůli vydání průkazu výhradně na úřad, u něhož jsou vedení v seznamu voličů. K navrhované změně by měl kabinet poslat zákonodárcům záporné stanovisko.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Předkladatelé podle vládních legislativců neberou v potaz, že voliči si mohou zažádat o průkaz bez osobní návštěvy úřadu, a to datovou schránkou nebo dopisem s ověřeným podpisem. "Z pohledu voliče tak navrhovaná úprava nepřináší žádné usnadnění," stojí v předběžném stanovisku vlády.

Voliči by navíc museli o průkaz žádat podle podkladů o týden dříve než nyní bez možnosti zvolit si způsob jeho vyzvednutí. Vesměs by si museli dojít na poštu pro zásilku určenou do vlastních rukou, píše se v nich.

Pro obecní úřady by úprava znamenala podle vládních právníků další administrativní zátěž. Předloha podle nich ani jasně nestanoví, který úřad by měl voliči průkaz vydat. Není navíc zřejmé, proč návrh vylučuje možnost vyzvednout si průkaz osobně na úřadu, na kterém o něj volič zažádal, stojí v podkladech pro vládu.

O předloze STAN rozhodnou zákonodárci. Je ale otázkou, zda ji Sněmovna stihne do konce volebního období projednat.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalí diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 15:05 Aktualizováno Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

05.04.2020 14:49 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy