Zmrazení platů není podle Jurečky v rozporu s ústavou. Solidaritu chce i po soudcích

Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nesouhlasí se stanoviskem ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty), že zmrazení platů soudců může být v rozporu s ústavním pořádkem. Situace je podle něj jiná než v předchozích případech, protože tentokrát si platy zmrazují i politici.

Řekl to dnes v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Dodal, že i soudci mají být solidární se státem.

Vláda ve středu schválila návrh na to, aby platy politiků, soudců a státních zástupců zůstaly od února stejně vysoké jako loni. Šalomoun varoval před tím, že vzhledem k zásahu do platové základny soudců se návrh dostává do možného rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Sněmovna se bude věcí zabývat příští týden, patrně hned v úvodu schůze ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze.

"Já bych chápal výtky soudců a státních zástupců, kdyby to bylo tak, že bychom neudělali žádný zásah do platů ve veřejné sféře. Kdybychom my jako sami politici řekli, že si nezmrazujeme, a udělali to jenom výběrově vůči soudcům a státním zástupcům. Pak bych se vsadil, že to Ústavní soud smete a shodí. Ale taková situace fakt není," prohlásil k tomu nyní Jurečka.

Domnívá se, že ministerstvo práce v odůvodnění návrhu na zmrazení platů vysvětlilo, že situace se liší od jiných, kdy soudy dávaly žalobám soudců ohledně platů zapravdu. "Prošli jsme si judikáty Ústavního soudu," uvedl.

"Já bych se na místě toho, který to podá a podepíše, velmi styděl," řekl ministr k případným žalobám soudců. Zmrazení platů na 11 měsíců podle něj neohrožuje ani majetkové poměry, ani nezávislost soudců. "Jsou schopni po 11 měsících fungovat dál, protože pak se ten mechanismus rozmrazí," podotkl.

Ministr také položil otázku, jak jsou soudci a státní zástupci ochotni být solidární se státem, pokud při výši svých příjmů tento vládní krok napadnou. Také předsedkyně Národní rozpočtové rady a bývalá členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová se zmrazením platů souhlasí. Podle ní totiž platí argument, že stát je ekonomicky v extrémně tíživé situaci. "Všichni, kdo jsme zaměstnanci státu, bychom měli pracovat na tom, aby nám náš chlebodárce nezkrachoval," poznamenala.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Částka se násobí koeficientem podle odpovědnosti a náročnosti funkce. Už loni platil základ z roku 2020. Důvodem byly úspory za epidemie. Od letoška je navyšování znovu automatické. Podle vládního návrhu by po zmrazení byla platová základna u soudců 100.872 Kč namísto 106.986 korun a u státních zástupců 90.748,80 Kč místo 96.287,40 korun.

Proti zmrazení platů se v médiích vymezil prezident Soudcovské unie Libor Vávra. Krok pokládá za neústavní i Unie státních zástupců. Schvalování normy v režimu legislativní nouze by navíc podle unie bylo porušením standardního legislativního procesu. Po přijetí normy nezbyde, než otázku platů řešit civilními žalobami před soudy, dodalo stavovské sdružení.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín

Minimální mzda by se v blízké budoucnosti měla valorizovat pravidelně na základě výpočtu stanoveného zákonem, a nikoli ad hoc rozhodnutím vlády. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce, který dnes odsouhlasil. Kabinet rozhodl také o navýšení příspěvku zaměstnavatelům na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jmenoval nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) mzdy / platy soudy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy