Zpěvák Hůlka vrátil Zemanovi vyznamenání. Osobně to nešlo, poslal ho poštou

Zpěvák Daniel Hůlka vrátil tento týden prezidentu Miloši Zemanovi Medaili za zásluhy, kterou od něj převzal před čtyřmi lety. Státní vyznamenání mu zaslal poštou, protože osobně ho na Hradě nechtěli převzít. Hůlka to dnes uvedl na svém facebooku. Vrácení medaile zpěvák avizoval v polovině října a úmysl odůvodnil tím, že ho Zeman veřejně zesměšnil a že ho jako prezident zklamal.

Hůlka původně chtěl ocenění přijít vrátit 28. října. "Prostřednictvím Kanceláře prezident republiky mi bylo sděleno, že nemají zájem přijmout ode mě vyznamenání osobně. Kancléř Vratislav Mynář mě telefonicky informoval, že vyznamenání ode mě nikdo nepřevezme a požádal mě, abych ho zaslal poštou," uvedl Hůlka na facebooku. 

Zpěvák medaili odeslal na Pražský hrad ve středu jako cenné psaní a Česká pošta ho už informovala, že zásilka byla doručena. Nyní čeká na doručení potvrzení o vrácení státního vyznamenání. Hůlka současně uvedl, že k vrácení ocenění se rozhodl proto, aby zdůraznil obsah svého nedávného otevřeného dopisu prezidentovi.

V dopise Hůlka v polovině října napsal, že Zemana považoval za přítele. Opravdoví přátelé ale podle něj mají k sobě respekt a veřejně se nezesměšní jen kvůli tomu, že mají odlišný názor. Reagoval tak na předcházející vyjádření Zemana v rozhovoru s Mladou frontou Dnes, kde prezident reagoval na Hůlkův nesouhlas s opatřeními proti koronaviru. "Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí," řekl tehdy Zeman.

Hůlku tím prezident podle dopisu zklamal jako člověk, přítel i jako prezident. Zemanovi vyčetl výroky související právě s opatřeními proti epidemii. Podle Hůlky je mnoho lidí nikoli svou vinou na pokraji osobního nebo firemního bankrotu, bojí se o svou budoucnost a jde jim "v podstatě o život".

"Vrácení státního vyznamenání je mojí výzvou společnosti, aby nebyla lhostejná k tomu, jak čelní představitelé naší země jednají v době tzv. koronavirové krize a ničí lidské životy," napsal dnes Hůlka, který se přitom v minulosti netajil svým přátelským vztahem k Zemanovi. Například na oslavu 70. narozenin mu přinesl křeslo.

Státní vyznamenání v minulosti vrátil například malíř Pavel Brázda, jemuž se nelíbilo působení prezidenta Václava Klause. Stejně se zachoval i režisér Jan Němec, kterému vadilo, koho Zeman oceňuje. Několik lidí pak vyznamenání odmítlo z rukou prezidenta Zemana převzít.

Související

Daniel Hůlka

Zeman: Hůlka měl "svaté právo" vrátit vyznamenání, Landa říká hlouposti

Prezident Miloš Zeman dnes uvedl, že zpěvák Daniel Hůlka měl "svaté právo" vrátit státní vyznamenání. Nedávné výroky zpěváka Daniela Landy ve Sněmovně označil za hloupost. Odpůrcům vládních opatření a očkování Zeman vzkázal, ať se nediví, když při epidemii zemřou. Řekl to dnes v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Více souvisejících

Daniel Hůlka Miloš Zeman státní vyznamenání prezident čr

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy