Zvýšení daní od 1. ledna 2020? Podle Dolejše je to možné stihnout

Daňový balíček, který zvyšuje zdanění alkoholu nebo tabáku, je reálné schválit tak, aby začal platit od prvního ledna. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté hodlají podle něj balíček na mimořádné páteční schůzi Poslanecké sněmovny podpořit. Předseda STAN Vít Rakušan upozornil, že v současné podobě daňový balíček zřejmě neschválí Senát.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jiří Dolejš (KSČM)
doporučujeme

"Daňový balíček je příležitost vyřešit některé věci, které jsou na stole delší dobu. Balíček je navíc zakalkulován do návrhu rozpočtu. Je to pragmatický krok vlády, která si do té bilance nakalkulovala nějaké peníze, a je projednatelný," uvedl Jiří Dolejš.

Zopakoval, že komunisté přitom podpoří i schválení návrhu státního rozpočtu ve Sněmovně během prvního čtení, kdy se schvalují základní limity hospodaření státu na příští rok. Komunisté ve Sněmovně tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozornil, že vláda se snaží balíček schválit ve Sněmovně, aniž by reflektovala smysluplné návrhy opozice. Piráti i STAN přitom nesouhlasí například se zdaněním technických rezerv pojišťoven nebo zvýšením poplatku za zápis do katastru nemovitostí.

Piráti pak navrhují podle Bartoše jako kompenzaci růstu daní, zvýšit slevu na poplatníka z dnešních 24.840 korun na 27.000 nebo 30.000 korun. "Lidé s příjmy by tak ročně ušetřili 3000 nebo 5000 korun ročně," uvedl Bartoš.

Samotné páteční schvalování daňových změn bude znamenat rozhodování o pěti desítkách pozměňovacích návrhů, a tedy téměř pět desítek hlasování. Některé pozměňovací návrhy se ale překrývají. Podle Dolejše je možné celý návrh projednat během jednoho dopoledne.

Balíček vedle zvýšení daní u tabáku a alkoholu také zvyšuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun z nynější tisícikoruny, mění zdanění hazardu a zdaňuje plyn pro vytápění v domovních kotelnách. Rozpočtový výbor již dříve doporučil zdanění plynu z předlohy vyjmout.

Zřejmě nejspornějším bodem je ale navrhované zdanění technických rezerv pojišťoven. Nově by měly být daňové uznatelné jen rezervy do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. Česká asociace pojišťoven to odmítá a již dříve vyzvala poslance, aby tuto změnu odmítla.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelé zakázky pro Bulovku? Exposlanec ODS Šnajdr nepůjde do vazby

19.11.2019 09:47 Státní zástupce nebude navrhovat vazbu pro bývalého poslance ODS Marka Šnajdra a další čtyři…

Babiš se ztrapnil před celým národem? Vůbec nevěděl, co se za komunistů…

19.11.2019 09:31 Premiér Andrej Babiš přiznal, že nevěděl, že před listopadem 1989 potřebovali lidé k tomu, aby…

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama