Zvýšení rodičáku? Češi se naštvali kvůli chování politiků

Co bude s rodičovským příspěvkem? Sněmovna v pátek na mimořádné schůzi nestihla rozhodnout o jeho zvýšení, opozice dokonce nařkla ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) z obstrukcí. Vláda ale slíbila, že se o věci rozhodně už ve středu. Řada lidí ale dává najevo svou nespokojenost.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Opozici, která navýšení rodičovského příspěvku podporuje, se nelíbí, že vláda spojila hlasování s vládním návrhem, který zvyšuje například spotřební daně z lihu a tabákových výrobků i zdanění hazardu či přináší nový způsob zdanění technických rezerv pojišťoven.

Například občanští demokraté uvedli, že nevidí důvod spojovat rodičovskou s daňovým balíčkem, který zejména zvyšuje spotřební daně z lihu a z tabákových výrobků. Pokládají to za politikaření koaličních ANO a ČSSD.

Vládní koalice nakonec prosadila, že daňový balíček se bude schvalovat ve středu 6. listopadu. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bude zároveň schválen i vyšší rodičovský příspěvek.

„Mám pro vás při pátku skvělou zprávu – zvýšený rodičovský příspěvek bude! Odhlasujeme ho příští středu a rodiče s dětmi si tak od 1. ledna polepší až o 80 tisíc korun. Konečně tak skončí obstrukce opozičních poslanců, které trvají již téměř 27 hodin. A proč? Kvůli jediné vylobbované daňové výjimce pro pojišťovny. To příliš nesvědčí o jejich na oko hrané snaze pomoci rodičům s dětmi. My ale z našeho závazku v žádném případě neuhneme!“ kritizovala opozici na facebooku Schillerová.

Její slova sdílel i premiér Andrej Babiš (ANO), který k nim dodal: „Vyšší rodičák prosadíme. I když opozice 27 hodin obstruovala. Alena Schillerová to napsala nejlíp.“ Jenže jeho příspěvek nečekaně vyvolal velkou řadu kritických reakcí.

„Ne, nenapsala. Kdybyste nepolitikařili, mohlo to být schváleno už 2 měsíce nazpět,“ rýpnul si do Babiše a Schillerové pirátský poslanec Radek Holomčík. Nebyl zdaleka jediný, komu se postup vlády nelíbí. „Vy jste falešný jak pětikačka, pane rádoby "premiére". Zase lžete!!!! Rodičovská mohla být dávno schválená, ale jen kvůli VÁM (ANO, ČSSD...) tomu dosud tak není a proč???? Protože jste schválení zvýšení rodičovské (s čím naprosto souhlasím) podmínili schválením zvýšení daní!!!! Tabák a chlast (jak píšete vy) mě naprosto nevadí, ale proč zvyšovat ty další věci?? No, protože vám dochází prachy a vy už nevíte kde brát,“ spustil jeden z Čechů.

To zdůraznil i další diskutující. „Zvýšení rodičáku blokujete Vy, páč to spojujete s navýšením daní. Vyšší rodičák chtějí všichni,“ připomněl. „Jen jestli zase nelžete, pane Babiš. Zvýšený rodičák chtějí všichni a nebýt vašich obstrukcí už to mohlo být schválené dnes,“ přidal se další naštvaný Čech. „Blokuje to Babišova vláda, protože to spojili s odhlasováním zvýšených daní! Rodičovský příspěvek chce celá sněmovna! Od Schillerové je to amorální,“ zlobí se paní Ludmila.

Dalším se nelíbí, že by se navýšení nemělo týkat těch, kteří mají dítě mladší čtyř let, ale rodičovský příspěvek už mají vyčermaný. „A proč se to nevztahuje i na maminky, které již rodičak vyčerpaly. V čem jsme horší? Mohly jsme si vybrat délku čerpání, jedna zvolila kratší, druhá delší, obě ale čerpání stejné částky. A teď má být jedna zvýhodněna? Proč? Téměř každá maminka volila rychlejší čerpání, protože např pro čtyřletém čerpání činí částka 3800 Kč. Co za to maminka pořídí? Některé se musely vrátit dřív do práce, aby se nějak uživily,“ vzkázala vládě paní Marie.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 19:50 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Stát má další problém. Lidí s prověrkou je zbytečně moc

18.11.2019 19:01 Na ministerstvech a úřadech bylo loni o necelých 200 držitelů prověrky na nakládání s utajovanými…

Podle Válkové mají za obsah internetu odpovídat provozovatelé

18.11.2019 18:37 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) míní, že je zapotřebí legislativně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama