Zvýšení schodku státního rozpočtu budou poslanci schvalovat v červenci

Sněmovna bude na příští řádné schůzi schvalovat další prohloubení schodku letošního státního rozpočtu o 200 miliard na půl bilionu korun. Ve finále je také například vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí a novela o ochraně zvířat proti týrání, v níž budou poslanci hlasovat i o zákazu klecových chovů slepic. Návrh programu schůze dnes projednal organizační výbor.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Schůze začne v úterý 7. července. Bude týdenní, potrvá tedy do pátku 10. července. Půjde podle současných plánů o poslední řádnou schůzi dolní komory před takzvanými parlamentními prázdninami. Na další řádné schůzi by se poslanci měli sejít v září.

Poslanci by mohli v červenci schvalovat také novelu vodního zákona, která má umožnit přijímání přísnějších opatření proti suchu. Předpokládá například vznik komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Proti suchu míří i další předloha v závěrečném kole, podle níž se budou moci vodohospodářská opatření provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích.

Ve finále je rovněž část nové odpadové legislativy. Předmětem sporů bude i termín odsunu konce skládkování. Do závěrečného kola by se měla na červencové schůzi dostat novela o obalech. Mohla by mimo jiné rozšířit dobrovolné zálohování PET lahví.

Navrhované zrušení daně z nabytí nemovitosti by na druhou stranu do budoucna neumožnil odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Někteří poslanci usilují o to, aby tato možnost zůstala zachována. Rozpočtový výbor schválení těchto úprav nedoporučil. Vládní novela o ochraně zvířat zejména zakazuje takzvané množírny, zpřísnění chovů šelem nebo možnost státního příspěvku obcím na péči o zvířata.

Návrh programu řádné červencové schůze čítá celkem více než 400 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že se poslanci stihnou vypořádat se všemi.

Mimořádně se poslanci sejdou už v úterý příštího týdne. Čeká je druhé čtení rozpočtové novely o zvýšení letošního schodku na 500 milionů korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila zvýšení půlbilionového schodku rozpočtu

08.07.2020 19:09 Sněmovna dnes hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu…

Česko má podle Babiše zájem o normální vztahy s Ruskem

08.07.2020 16:52 eská republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným…

Opozice tepe vládu kvůli rozpočtu. Kalousek mluvil o podvodu, Fiala o…

08.07.2020 16:45 Opozice ve Sněmovně při dnešním schvalování prohloubení schodku letošního rozpočtu na půl bilionu…

Babiš: Varoval bych před katastrofickými scénáři

08.07.2020 15:51 Souhrnná data z ekonomiky naznačují, že je třeba počítat s jejím poklesem. Řekl to dnes ve Sněmovně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy