Dotace pro sport se budou nově přidělovat na tři roky, oznámila Valachová

Praha – Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes přestavila změny v přidělování státních dotací na sport. Ty se od příštího roku budou udělovat na tři roky, dnes je to jen na jeden rok. Konkrétní podmínky rezort zveřejní do konce června.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V roce 2017 by mělo jít na sport ze státního rozpočtu šest miliard korun, potvrdila společně s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Letos sport od státu dostává 3,7 miliardy korun.

Tříleté programy by měly sportovnímu prostředí přinést větší jistotu. Ministerstvo by mělo společně s podmínkami zveřejnit i částky, které budou na jednotlivé účely určeny. Peníze budou přerozdělovány na základě počtu členů, které žadatelé předloží.

Původně se kvůli tomu měl vytvořit rejstřík sportovců, místo něj však vznikne rejstřík žadatelů. Ti pak předloží seznam členů, což bude podpůrný argument pro udělení dotací. „Šlo nám o to, aby peníze mířily přímo na svazy a kluby a nebylo to přes další instituce," uvedl na dnešní tiskové konferenci šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Současná struktura deseti dotačních programů podle účelu by měla bý zachována. Vláda preferuje podporu sportu dětí a mládeže. Pro ministerstvo školství je vlajkovou lodí takzvaný program osm, v němž rozděluje peníze určené na sport dětí a mládeže přímo jednotlivým sportovním klubům, nikoliv prostřednictvím svazů. Letos je v něm 362 milionů korun. Letos by to mělo být více. Valachová připustila, že se jednalo o rovné miliardě korun.

Zřejmě se už nic nezmění na tom, že sportovci přijdou o příjmy z loterií odvedené přímo na sport mimo státní rozpočet, které rozděloval Český olympijský výbor. Pokud tato změna skutečně nastane, ministerstvo školství na rok 2017 vypíše zvláštní dotační program, v němž budou moci s podporou státu pokračovat projekty financované nyní z loterijních peněz. Jedná se zejména o zaměstnávání kvalitních mládežnických trenérů.

Ministr financí Andrej Babiš také chce, aby více než polovina výnosů z hazardu, která nyní směřuje do rozpočtu obcí, šla přímo na sport. Nyní obce tyto prostředky rozdělují vedle sportu i na jiné účely. Obcím by se to mělo kompenzovat změnou rozdělení daní.

Jansta by navíc uvítal, aby zákon o sportu, který chce Valachová připravit do konce roku, fungoval podobně jako na Slovensku. Tam existuje garance, že celkové peníze pro sport nesmí klesnout pod částku z předchozího roku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama