Ministryně o inkluzi: Speciální školy určitě rušit neplánujeme

Praha - Moderátorka Michaela Šmídová si do pořadu Vaše téma pozvala ministryni školství Kateřinu Valachovou. Řešili spolu především palčivé téma inkluze, tedy společného vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kateřina Valachová, ministryně školství
doporučujeme

Ministryně Valachová obhajovala inkluzi i v pořadu Vaše téma. "Neděláme nové povinnosti pro učitele. Ale ti učitelé, kteří s dětmi, které mají zdravotní postižení nebo sociální znevýhodnění, pracují, nemají vůbec žádnou podporu. My se snažíme zajistit, aby tu podporu měli."

Valachová důrazně popřela, že by ministerstvo školství plánovalo rušit speciální školy. Reagovala tak také na obavu pedagogů právě z těchto škol, kteří se obávají o svá místa. Ministryně je ujistila, že s rušením speciálních škol novela rozhodně nepočítá.

Inkluze bude podle Valachové spočívat v tom, že jednak ředitelé dostanou prostředky, aby mohli zaplatit asistenty pedagoga a nemuseli prostředky na jejich platy brát krácením platů ostatních pedagogů. Vedle toho budou školská poradenská zařízení, tedy pedagogická centra pedagogicko-psychologické poradny, mít prostředky na další pracovníky a budou moci školám a rodičům přesně a detailně poradit, jak s dítětem, které potřebuje zvláštní péči, pracovat.

Nejedná se přitom jen o děti s mentálním postižením. Speciální pomoc školských poradenských zařízení potřebují i děti s výchovnými problémy nebo třeba logopedickými problémy, dysgrafií a dyslexií.

A co ministryně říká na obavu, že v běžných třídách masově přibudou děti, které mají speciální potřeby? "Nic takového zápisy do 1. tříd nepotvrdily," uklidňovala v pořadu Vaše téma rodiče Kateřina Valachová.

Podle ní mají rodiče již minimálně 10 let právo zvolit školu, do které své dítě pošlou. To se nemění, tuto možnost budou mít i nadále a pokud si vyberou školu speciální, nikdo jim v tom nebude bránit. Rozdíl bude ale v tom, že pokud si vyberou normální školu, budou mít oni i dotyčná škola garantovanou podporu. Pokud se dnes rozhodl rodič dítětem se středním mentálním postižením umístit jej do normální školy, neměl jistotu, že škola zvládne jeho dítěti speciální potřeby zajistit.

Ministryně také rozháněla obavy, že by se teď v každé třídě objevilo 5 dětí s postižením a adekvátní počet asistentů pedagoga. "Je to sprostá lež!" zlobila se ministryně. "Těch dětí ani tolik nemáme. To je statisticky dokázáno. Na každou stovku škol vychází tak jedno!"

Pokud by se rodiče chtěli inkluzi vyhnout tak, že své děti přihlásí do soukromých škol, podle Valachové si tak vůbec nepomohou. "Soukromé školy mi řekly, že ony společné vzdělávání preferují a hodlají v tom pokračovat," uvedla Valachová v pořadu Vaše téma na TN.cz.

"Mluvila jsem s představiteli Národní rady osob se zdravotním postižením a oni jsou šokováni tím, že jsou zdravotně postižené děti představovány jako přítěž, kterou nikdo nechce!" zlobila se Valachová. Uvedla, že chápe, že někteří pedagogičtí pracovníci mají se začleňováním postižených dětí špatné zkušenosti, ale právě nová pravidla v rámci tzv. inkluze by tyto negativní příklady měla eliminovat.

Řeč přišla také na platy učitelů. Podle Valachové se ministerstvu pro platy učitelů, zejména pak v regionálním školství, podařilo získat 13 miliard korun. Nejenže se tak mohly zvýšit tabulkové platy učitelů, ale zároveň jim ředitelé nesnižovali, ba naopak navyšovali, osobní ohodnocení.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama