Školy by měly mít možnost odmítnout inkluzi. Úsvit předkládá novelu školského zákona

Praha – Poslanci opoziční strany Úsvit – Národní koalice navrhují, aby měly školy a školská zařízení možnost odmítnout inkluzi. Poslanci Úsvitu navrhují, aby Sněmovna schválila jejích novelu zrychleně už v úvodním kole. Zákonodárci se budou moci začít zabývat předlohou potom, co k ní dá stanovisko vláda.

Přidejte svůj názor

Volební sjezd hnutí Úsvit - Národní demokracie (Praha, 8.8.2015)
doporučujeme

Nynější podoba zákona předpokládá zavádění společného vzdělávání od září, budí kontroverze. Ministerstvo školství opakovaně upozorňuje na to, že žádná zásadní změna nenastane, zlepší se jen financování.

Podle novely Úsvitu by o odmítnutí inkluze mohl rozhodnout ředitel školy nebo školského zařízení. Podle nynějšího znění zákona by musel fakticky postupovat na základě doporučení školského poradenského zařízení, tvrdí autoři úpravy.

Podle předkladatelů je největším problém inkluze to, že možnosti mnoha zařízení nevyhovují požadavkům současného zákona, aniž by to mělo zásadní vliv na kvalitu výuky. V důvodové zprávě to uvedli předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch a jeho klubová kolegyně Olga Havlová.

Situaci nejlépe zná ředitel školy, proto novela nechává na jeho odpovědnosti, zda konkrétní zařízení k inkluzi přistoupí, dodali.

Cílem inkluze je začlenit do kolektivů v klasických základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama