Školy v nouzi. Základky nemají třídy ani kabinety, není kde učit

Praha - Obce v okolí Prahy, Brna a dalších větších měst řeší obrovský problém - chybí jim stovky míst ve třídách. Kapacity malých škol jsou přeplněné. Podle starostů a ředitelů škol se satelitní městečka stále rozrůstají a situace se bude dál zhoršovat.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Regiony v blízkosti největších měst řeší velkou starost - chybějí místa pro školáky ve třídách. Tělocvičny a výtvarné dílny se už teď předělávají na třídy, aby se děti vůbec měly kde učit. Do některých družin v nejpostiženějších oblastech mohou chodit jen ti nejmladší žáci, ti větší se tam jednoduše nevejdou.

Nouzi dokládá třeba obec Psáry u Prahy. Jednu ze čtyř budov školy na vlastní náklady postavil soukromý investor a teď ji městu pronajímá. Kdyby ji nepostavil, děti by neměly kam chodit do školy.

A třeba v Roztokách u Prahy postavili z dotačních příspěvků ministerstva financí před dvěma lety novou školu. Teď problém řeší znovu - dětí přibývá a už brzy nebudou mít kam umístit dvě stovky žáků. "Učitelé neměli kabinety, učilo se úplně všude. Máme krásný nový ateliér, ale mám obavu, že ho budeme muset přepůlit, abychom měli dvě třídy. Už teď se učí v knihovně a možná bude z knihovny kmenová třída," popisuje situaci starosta Roztok Jan Jakob.

Starostové a ředitelé škol spočítali, že na dobudovaní kapacity jen v okolí Prahy bude potřeba skoro čtyři miliardy korun. "Situace je na hraně, je samozřejmě krizová. Pokud nám ta populační vlna stoupá z mateřské školy do základní školy, je teď na vrcholu. Pokud by měla pokračovat, tak mám strach, že současné kapacity nebudou stačit," obává se ředitelka školy v Psárech Irena Vejsadová.

Podobný problém řeší i obce v okolí Brna, Ostravy nebo Trutnova. A třeba v Tymákově u Plzně děti zachránil soukromý podnikatel, který postavil novou budovu. Podle starostů a ředitelů škol problém vyřeší pouze finanční pomoc od státu.

Loading...
Témata: škola | učitelé
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama