Ústavní soud z procesních důvodů odmítl návrh na zrušení inkluze

Brno – Žádost o zamítnutí návrhu inkluze advokáta Richarda Nováka, který zastupuje rodiče devíti žáků a pedagoga brněnského ústavu sociální péče na Kociánce, který se postiženým věnuje, byl Ústavním soudem zamítnut. Cílem inkluze je začlenit do kolektivů na klasických základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh skupiny osob na zrušení inkluze ve školství. Podle soudu nesplňoval procesní požadavky. ÚS uvedl, že nejsou navrhovatelé jakožto fyzické osoby oprávněni napadnout přímo ustanovení školského zákona a jeho prováděcí vyhlášky.

Novák při podání návrhu, ke kterému došlo na začátku března, uvedl, že v ČR není inkluze řádně otestována a není proto jisté, jestli bude skutečně pro handicapované přínosná. Rodiče navrhující zrušení inkluze se domnívají, že dětem s postižením nepomohou srovnat rozdíly mezi nimi a ostatními školáky ani asistenti.

Cílem inkluze je začlenit do kolektivů na klasických základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními. Výuka má být přizpůsoben jejich potřebám. Se zvládnutím různých potíží, odlišností či zdravotních omezení by měli pomoci asistenti, ale také nové školní pomůcky.

V ČR žije asi 13.000 dětí s lehkým mentálním postižením. Mnohé z nich jsou dyslektici a dysgrafici, což může zpomalovat jejich výuku. I přesto asi 3300 z nich navštěvuje klasické základní školy. Většina ostatních navštěvuje některou ze 14 základních škol praktických v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama