Revoluce ve školství: Inkluze, povinná školka a nové přijímačky. Senát zákon schválil

Praha - Senátoři schválili novelu školského zákona beze změn. Návrh vyvolal bouřlivou diskuzi zejména kvůli inkluzi, tedy společnému vzdělávání dětí, která odstartuje už 1. září.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Kateřina Valachová, ministryně školství
doporučujeme

Senátoři novelu schválili navzdory doporučení svých výborů, aby odmítli uzákonit nárok dvouletých dětí na místa v mateřských školách. Nyní jsou do školek přijímány zpravidla tříleté děti. Změna má platit od roku 2020 a podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je přirozenou reakcí na demografický vývoj. Má umožnit matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání. Kritici návrhu argumentovali tím, že školky by neměly být odkladištěm dětí, a preferovali výchovu v rodině.

Inkluze odstartuje už 1. září 2016, proti čemuž byla původně opozice i část vládnoucí koalice, ale také senátní školský výbor. Bouřili se proti ní i někteří rodiče, kteří se bojí, že děti s postižením budou ty nadanější brzdit. Kvůli tomu mají školy dostávat více peněz na asistenty a další pomůcky.

Už příští rok se také sjednotí přijímací zkoušky na všechny střední školy s maturitou a o čtyři roky později budou žáci povinně maturovat z matematiky.

Senátoři podpořili i zavedení posledního roku ve školce jako povinného, i přes nedoporučení Výboru pro veřejnou správu. Čtyři výbory naopak jednomyslně odmítly zákonný nárok na místo ve školce pro dvouleté děti. I nadále budou moci mladší děti do školky chodit, místo jim ale nezaručí.

Novelu, pro kterou dnes hlasovalo 39 z 67 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident. Přijetí předlohy prosadili zástupci ze všech frakcí až na ODS, dvě desítky senátorů včetně vládních se k přijetí postavili zdrženlivě.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama