Akademie věd boduje: Polovina výsledků se může měřit se světem

Praha - Až 16,5 procenta vědeckých výsledků Akademie věd ČR se může zařadit ke světové špičce (world-leading) a téměř 42 procent je mezinárodně excelentních a získalo velmi dobré hodnocení.

Kateřina Valachová, ministryně školství
doporučujeme

To jsou první závěry mezinárodního hodnocení práce českých vědeckých týmů, které největší výzkumná instituce v ČR dnes zveřejnila na akademickém sněmu. Podrobnější výsledky podle oborů a zřejmě i jednotlivých týmů se chystá zveřejnit začátkem května. Nyní je posuzují ředitelé jednotlivých ústavů.

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš to považuje za velmi dobrý výsledek. Kdyby tito nejlepší vědci podle něho působili v USA, Cambridge nebo Oxfordu, možná by měli k Nobelově ceně daleko blíž než z České republiky. "Jsou to špičky srovnatelné s nejlepší světovou kategorií. Když jsme hodnotili téměř 400 týmů, tak těch 16 procent není zas tak málo," řekl ČTK dnes Drahoš.

Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je výsledek hodnocení dobrou zprávou, poukázala ale na nesrovnatelné podmínky se zahraničím například z hlediska financování svých projektů. "Nemají ani jistoty, jaké bude financování do budoucna," komentovala. Podle Drahoše jsou hlavně přírodní vědy závislé na drahých přístrojích. Do budoucna je podle něj nutné také najít peníze na provoz nových infrastruktur. Vládní vědecká rada proto pro příští rok navrhuje zvýšení státního rozpočtu o 3,6 miliardy na 32,7 miliardy korun, rozpočet ale musí schválit vláda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U školních potřeb táhne ekologie, k dostání jsou i sety s rouškou

09.08.2020 09:44 U školních potřeb bude letos převažovat důraz na udržitelnost. Řetězce rozšířily nabídku zboží z…

Na školách v Česku roste počet dětí-cizinců, nejvíc jsou zastoupeni…

08.08.2020 09:39 Děti 111 různých státních příslušností loni navštěvovaly české mateřské školy. Celkově do…

Univerzity chtějí učit prezenčně, jen v případě nutnosti online

06.08.2020 14:59 Brněnské vysoké školy zatím počítají s normální prezenční výukou v podzimním semestru, připravují…

Školy jsou v nejistotě. Zamezit setkávání žáků kvůli koronaviru není reálné

04.08.2020 16:50 Aktualizováno Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama