Akademie věd boduje: Polovina výsledků se může měřit se světem

Praha - Až 16,5 procenta vědeckých výsledků Akademie věd ČR se může zařadit ke světové špičce (world-leading) a téměř 42 procent je mezinárodně excelentních a získalo velmi dobré hodnocení.

Přidejte svůj názor

Kateřina Valachová, ministryně školství
doporučujeme

To jsou první závěry mezinárodního hodnocení práce českých vědeckých týmů, které největší výzkumná instituce v ČR dnes zveřejnila na akademickém sněmu. Podrobnější výsledky podle oborů a zřejmě i jednotlivých týmů se chystá zveřejnit začátkem května. Nyní je posuzují ředitelé jednotlivých ústavů.

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš to považuje za velmi dobrý výsledek. Kdyby tito nejlepší vědci podle něho působili v USA, Cambridge nebo Oxfordu, možná by měli k Nobelově ceně daleko blíž než z České republiky. "Jsou to špičky srovnatelné s nejlepší světovou kategorií. Když jsme hodnotili téměř 400 týmů, tak těch 16 procent není zas tak málo," řekl ČTK dnes Drahoš.

Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je výsledek hodnocení dobrou zprávou, poukázala ale na nesrovnatelné podmínky se zahraničím například z hlediska financování svých projektů. "Nemají ani jistoty, jaké bude financování do budoucna," komentovala. Podle Drahoše jsou hlavně přírodní vědy závislé na drahých přístrojích. Do budoucna je podle něj nutné také najít peníze na provoz nových infrastruktur. Vládní vědecká rada proto pro příští rok navrhuje zvýšení státního rozpočtu o 3,6 miliardy na 32,7 miliardy korun, rozpočet ale musí schválit vláda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama