Vysoké školy si polepší, ministerstvo jim chce přidat 1,3 miliardy korun

Brno - Náměstek ministryně školství Robert Plaga dnes jednal v Brně s Českou konferencí rektorů. Na rok 2017 se plánuje zvýšení rozpočtu veřejných vysokých škol o 1,3 miliardy korun. Peníze mají jít na vzdělávací činnost.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nyní ministerstvo dává ročně 21 miliard Kč, které si rozděluje 26 veřejných vysokých škol.

V příštích letech chce ministerstvo zvyšovat rozpočet vysokých škol o další miliardy. Díky tomu se budou moct zvýšit mzdy a zlepší se kvalita výuky, uvedl předseda České konference rektorů a rektor Karlovy univerzity v Praze Tomáš Zima.

Zvýšení o 1,3 miliardy by mělo být podle Plagy pouze prvním krokem. "V dalších letech bychom chtěli peníze navýšit o další miliardy," doplnil. Ministerstvo o tom bude jednat s ministerstvem financí.

"Díky navýšení si budeme moct dovolit také pracovníky ze zahraničí, což je pro vysoké školy dost klíčové," zdůraznil Zima. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek řekl, že zvýšení výdajů umožní korigovat také počet studentů na jednoho učitele.

Rozpočet veřejných vysokých škol nedosahuje ani 15 procent celkového rozpočtu kapitoly ministerstva školství. Ministryně Valachová (ČSSD) plánuje, že by se rozpočet vysokých škol měl postupně zvyšovat o miliardy tak, aby dosahoval asi 18 procent z této rozpočtové kapitoly, která nyní přesahuje 140 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama