Jednotné přijímačky na SŠ: Žáci dopadli hůř než loni, matematika je strašákem

Praha – Šéf Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiří Zika dnes na tiskové konferenci uvedl, že letos měli žáci při jednotných přijímacích testech na střední školy v průměru horší výsledky než před rokem. Může za to především nastavení testů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Šéf instituce, která pilotní ověřování testů organizuje, upozornil, že vzhledem k různým testům a různému vzorku uchazečů nejsou výsledky meziročně úplně srovnatelné. Zhoršení v matematice u osmiletých gymnázií, v němž průměrný výsledek uchazeče klesl o jedenáct procentních bodů, bylo dané úpravou letošního testu na žádost ředitelů škol s velkým převisem.

Vedení škol si podle něj stěžovala, že ten loňský test nedostatečně odlišil vynikající žáky. „Zařadili jsme ještě jednu matematickou operaci, která měla rozlišit ty lepší. Zafungovalo to," řekl Zíka. U osmiletých gymnázií se také trochu změnila struktura uchazečů, bylo jich také více. Loni se hlásilo 10.000 dětí, letos jich bylo 13.500.

Šéfka rezortu školství Kateřina Valachová (ČSSD) nepochybuje, že po dvou letech ověřování bude start jednotných přijímacích zkoušek naplánovaný na příští jaro bez problémů zajištěn. "Smyslem je ověřit rozřazení z hlediska výsledků uchazečů. Podle určité škály, která umožňuje řediteli učinit závěrečný soud, kdo je přijat a kdo nikoliv," uvedla na tiskové konferenci.

Do pilotního testování se zapojilo 644 gymnázií a středních škol, což byla více než polovina škol s maturitními obory. Zúčastnilo se ho o dva tisíce uchazečů více než loni.

Vzhledem k tomu, že se jedná o rozřazovací testy s účelem sestavit pořadí žáků, nejsou absolutní hodnoty tak podstatné jako například u maturit. Druhý ročník pilotního ověřování byl generálkou na příští rok, kdy se jednotné přijímačky z matematiky a češtiny uskuteční plošně. S dokončením vyhlášky, která stanoví přesné podmínky pro jednotné přijímací zkoušky, čeká ministerstvo jen na podpis prezidenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama