O inkluzi mají rozhodovat ředitelé škol, žádal Úsvit. Vláda návrh zamítla

Praha – Opoziční strana Úsvit – Národní koalice neuspěla se svým návrhem, aby mohli ředitelé škol mohli odmítnout inkluzi. Vláda dle očekávání návrh smetla se stolu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Kabinet odmítl návrh, aby ředitelé mohli odmítnout začleňování dětí s lehkým mentálním postižením či mimořádně nadaných dětí do kolektivů v klasických základních školách, jak se s tím počítá od letošního září. Taková změna by podle stanoviska vládních legislativců nabourala nynější princip, podle kterého rozhoduje o vzdělávání žáka rodič.

Současná verze školského zákona předpokládá zavádění společného vzdělávání od září, myšlenka inkluze však od počátku budí kontroverze. Proti se staví například občanští demokraté. Ministerstvo školství opakovaně upozorňuje na to, že žádná zásadní změna nenastane, zlepší se jen financování.

Úsvit namítá, že za nynější situace by školy musely ohledně inkluze fakticky postupovat na základě doporučení školského poradenského zařízení. To by prý mohlo být nad možnosti škol, hrozí prý také zhoršení kvality výuky. Předkladatelé vysvětlují, že situaci nejlépe zná ředitel školy, proto novela nechává na jeho odpovědnosti, zda konkrétní zařízení k inkluzi přistoupí. Předloha by podle podkladů pro ministry neměla pro žáky žádný přínos.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama