Testy odhalily drogy u každého čtvrtého žáka, budou další kontroly

Karviná - Na Severní Moravě budou plošně testovat nezletilé na drogy. Poté, co v Orlové výsledek testování žáků základních škol všechny zaskočil, chtějí děti prověřit i další města v regionu. Mezi nimi Karviná i Bohumín. Obě města ale na žáky volí jiný způsob.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Anonymní testy na sedmi základních školách v Orlové odhalily stopy extáze, marihuany a pervitinu. Pozitivní byl každý čtvrtý žák. Karviná, Havířov nebo Bohumín, to jsou další města, která se do boje proti užívání drog mladistvých zapojí. V Bohumíně otestovali odpadní vody a výsledek byl stejně šokující jako v Orlové.

Město se chce ale vydat jinou cestou než je plošné testování. "Nabízíme rodičům vyzvednutí zdarma a zcela anonymně testy na městské policii," vysvětlila TV Nova mluvčí města Bohumín Lucie Kolková.

V Karviné začnou děti testovat přímo. "My chceme jít cestou slinného stěru, máme na to už pracovní skupinu, máme už dohodu s řediteli," uvedl velitel městské policie Karviná Petr Bičej.

"Žádoucí by bylo, aby v každém školním řádu bylo zakomponováno, že to ten pedagog může kdykoli udělat," vysvětlila velitel městské policie v Orlové Roman Galia. Rodiče podle odborníků mnohdy netuší, že se s jejich dítětem něco děje. A často si projevy pletou s pubertou.

V Orlové ročně drogově závislým vymění 35 tisíc kusů jehel, v Karviné devět tisíc a v Bohumíně narkomani vymění 6 tisíc stříkaček. přitom pervitin není pro děti nedosažitelnou drogou. Gram vyjde zhruba na 500 korun, z toho se dá připravit až 9 dávek. Dávka působí i několik hodin. Ve výsledku je tak levnější než alkohol.

Strážníkům z Orlové se ozývají i další města ze všech koutů republiky, která by děti také chtěla otestovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Čeští žáci se vrátí do "dílen". Předmět technika se bude testovat na…

02.08.2019 16:12 Zhruba 20 až 30 základních škol se od září zapojí do pilotního ověřování nového předmětu technika,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama