Islám se tlačí do českých škol. Měl by se přednášet?

Praha - Zvýšit povědomí o islámu a odstranit předsudky, které ohledně tohoto náboženství panují. To má za cíl pražská Islámská nadace, která se rozhodla šířit informace o islámu mezi mladé lidi na školách.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Korán
doporučujeme

Školy by měly podávat přehled o hlavních světových náboženstvích, případně se jimi zabývat v rámci kroužků nebo volitelných předmětů. Podle Islámské nadace k tomu ale často nemají odpovídající zdroje informací. Na různých místech po celé České republice už uskutečnila stovky přednášek, které mají posílit vědomí příslušnosti k multikulturní společnosti a rozšířit informovanost o islámu a jeho kultuře.

To všechno se píše v letáku, který je určen základním, středním i vysokým školám. "Islámská nadace v Praze zajišťuje v prvé řadě přednášky na téma Obecné informace o islámu a o životě muslimů," nabízí nadace.

Tím ale výčet možných přednášek nekončí. Témata se mohou dotknout také historického vývoje náboženství, postavení boha v islámu, lidských práv či postavení žen. Přednáškám je věnovaná vždy jedna vyučovací hodina.

Součástí nabídky je také exkurze do pražského Islámského centra, během které by žáci mimo jiné navštívili mešitu. Nadace pořádá i kurzy arabštiny pro veřejnost.

"Největší zájem je o exkurze, jejíž součástí je také diskuze s muslimy. Do škol až tak často nechodíme," řekl Vladimír Sáňka z Islámské nadace. Podle něj se nejedná o žádnou novinku: "Tato nabídka visí na našich webových stránkách už možná deset let." Exkurze pořádají zhruba jednou týdně.

Nabídka přednášek se výrazně nemění, co se ale mění, jsou témata, o kterých se mluví během diskuze. "Žáky obvykle zajímají témata, o kterých se ve společnosti zrovna mluví," popsal Sáňka s tím, že žáci odcházejí z přednášek s dobrým dojmem.

S nenávistnými projevy ze strany studentů se při přednáškách prý nesetkávají. "Ty chodí z jiných stran," svěřil se Sáňka, konkrétně se jedná o výhrůžné emaily, hoaxy na internetu a došlo také i k poničení modliteben v Brně či Praze.

Loading...
Témata: Školství | islám
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama