České děti propadly počítačům: Horší žáci hrají hry, ti lepší hledají informace

Praha - Česká školní inspekce zveřejnila výsledky mezinárodních šetření ICILS 2013 a PISA 2012. Vyplývá z nich, že žáci méně úspěšných škol ve volném čase častěji na počítači stahují filmy a hrají hry a že socioekonomický status rodiny neovlivňuje rozsah času stráveného u počítače.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Źáci z úspěšnějších škol více využívají počítač ke komunikaci elektronickou poštou, získávání praktických informací nebo přípravu do školy.

Čeští patnáctiletí tráví v pracovních dnech průměrně dvě hodiny online, o víkendech je to o 30 minut déle, zjistilo šetření PISA 2012. Informační technologie k volnočasovým aktivitám využívají nejvíce ze všech zemí OECD, které se do tohoto ověřování zapojily.

Inspekce sledovala rozdíly mezi různě úspěšnými školami podle výsledků žáků v matematice. Na méně úspěšných školách je vysoké zastoupení žáků se slabými výsledky v tomto předmětu, na těch velmi úspěšných je velký podíl dětí s výbornými výsledky v tomto předmětu.

Na "horších" základních školách je více žáků, kteří na internetu netráví žádný nebo jen minimální čas. Zároveň se ale mezi nimi objevuje více extrémních uživatelů internetu, kteří jsou online více než šest hodin denně. Čtyři procenta žáků méně úspěšných ZŠ nemají doma připojení k internetu, na úspěšnějších ZŠ takoví žáci nejsou. U víceletých gymnázií takové rozdíly inspekce nezaznamenala.

Bezmála dvě třetiny děti z těch méně úspěšných hrají alespoň jednou týdně hry pro jednoho hráče, na "lepších" školách jich je 43 procent.

Email používají prakticky denně dvě třetiny žáků "lepších" víceletých gymnázií, ale jen 48 procent dětí navštěvujících ta horší. Žáci úspěšnějších škol rovněž častěji využívají internet kvůli přípravě eseje či referátu.

Loading...
Témata: Školství | PC | průzkumy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama