Valachová bojuje za školský zákon, zahájila jednání o přehlasování veta

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) věří, že Sněmovna přehlasuje prezidentské veto novely školského zákona. Svaz měst a obcí nadále trvá na tom, že je nutné normu přepracovat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kateřina Valachová, ministryně školství
doporučujeme

Prezident novelu vetoval 4. května. Důvodem byl nesouhlas obcí s povinností stanovovat spádové obvody pro mateřské školy a především s nárokem dvouletých dětí na školku od roku 2020. Svaz měst a obcí poukázal na to, že tato povinnost není v silách mnoha měst a obcí.

Valachová vzápětí námitky svazu ostře odmítla a zahájila jednání směřující k přehlasování veta. Poslanci budou o novele, která zavádí povinný poslední rok předškolního vzdělávání, maturitu z matematiky a jednotné přijímací zkoušky, znovu jednat na schůzi začínající v úterý.

Před jednáním se znovu objevily různé názory na tuto novelu. Česká ženská lobby v zájmu garance místa ve školkách podpořila přehlasování veta.

Negativní postoj naopak zaujalo Fórum rodičů, jež kritizuje zavedení povinného posledního roku předškolního vzdělávání. Česká středoškolská unie, která zastupuje žáky tuzemských středních škol, s ní nesouhlasí kvůli povinné maturitě z matematiky.

Přepracování novely preferuje také nezisková organizace EDUin. Zavedení povinného předškolního vzdělávání podle ní nerespektuje studii proveditelnosti, která tento krok nedoporučila. Jednotné přijímací testy zase nejsou schopny ověřit předpoklady ke studiu, uvedl EDUin v tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Neúspěšnost u maturit? Rozdíly mezi školami i kraji jsou enormní

06.08.2019 15:56 Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama