Rozpočet pro školství na rok 2017? Ministerstvo návrh odmítlo, učitelům by klesly platy

Praha - Celkový rozpočet ministerstva školství se má v příštím roce zvýšit o 5,4 miliardy korun, ovšem výraznou část z toho představují evropské dotace. Ekonomická náměstkyně resortu Zuzana Matušková tvrdí, že zmíněná částka neumožňuje ani zajištění zákonných povinností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokud se zahraniční zdroje neberou v úvahu, znamená to faktický nárůst pro rok 2017 pouze 1,9 miliardy korun, upozornila náměstkyně.

Většina peněz jde na sport. Ministerstvo financí sice ve svém materiálu deklaruje, že se výdaje na tuto oblast zvýší na avizovaných šest miliard, ale podle resortu školství k tomu ještě 300 milionů chybí.

Navýšení prostředků na samotné vzdělávání je minimální. Chybí přibližně miliarda korun na podporu dětí, které ji ve škole potřebují. S nárokem na úhradu těchto opatření včetně asistenta pedagoga už od letošního září počítají nová pravidla pro inkluzi.

Pokud by ministerstvo školství tyto prostředky nedostalo, bylo by nuceno inkluzi financovat na úkor současných výdajů, tedy zejména nenárokových složek platů pracovníků škol. Ke stejnému důsledku by vedla absence 1,4 miliardy korun na výdaje spojené s růstem počtu dětí. Ani ta v rozpočtu zahrnuta není.

"Pokud nebudou výdaje regionálního školství pro rok 2017 posíleny, dojde k výraznému snížení odměňování pedagogických i nepedagogických pracovníků škol a školských zařízení," uvedla náměstkyně.

Rozpočet vysokých škol se ve srovnání s letošním rozpočtem v návrhu snižuje o dalších 200 milionů korun. Reálný propad je ale ještě vyšší, protože letos ministerstvo mimo rozpočet přidalo VŠ 800 milionů korun. "To znamená, že není vůbec řešen deficit jejich podfinancování, naopak je prohlouben z loňských 1,3 na 1,5 miliardy korun," uvedla náměstkyně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák studentů zmizí? Plaga je proti povinné maturitě z matematiky

23.08.2019 16:40 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky.…

Krize ve školství zažehnána? MŠMT dostane miliardu navíc

19.08.2019 14:08 Aktualizováno Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na…

Čeští vědci zjistili, jak zvýšit efektivitu žáků ve školách. Učitelům…

10.08.2019 19:33 Aktualizováno Výzkum Masarykovy univerzity ukázal, že větší zapojení žáka do debat, častější argumentování a…

Nový předmět technika? Základním školám může způsobit problémy

07.08.2019 16:30 Ministerstvo školství chce do tvorby nového předmětu technika v příštím školním roce zapojit i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama