Rada VŠ apeluje na vládu: Klíčový systém pro výzkum je nefunkční

Praha - Rada vysokých škol kritizuje, že už přes dva týdny není v provozu vládní informační systém pro výzkum. Ten přestal 1. června po více než deseti letech fungovat, protože se Úřad vlády nedohodl s dodavatelem na dalším provozu. Jde o klíčový systém, ve kterém byly veškeré informace o výzkumu a jeho veřejné podpoře. Rada proto apeluje na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), aby neprodleně situaci napravili a vyvodili na úřadu i personální důsledky. ČTK to řekl místopředseda rady Tomáš Opatrný.

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
doporučujeme

"Tragédie je, že už od prvního dne, kdy se podepisovala smlouva, což bylo, tuším, v roce 2012 nebo 2013, se vědělo, kdy ta smlouva vyprší," řekl Opatrný. Z pohledu výzkumných organizací je podle něj lhostejné, jestli bude systém spravován dodavatelem nebo Úřadem vlády.

Systém spravovalo Konsorcium Českého vysokého učení technického v Praze a InfoScience Praha. Předchozí provoz systému stál stát osm milionů ročně. Bělobrádek na tiskové konferenci začátkem června uvedl, že se úřad nedohodl s dodavatelem a o nové smlouvě začal jednat včas. Firma ale tvrdí, že úřad nedal na jednání dostatečný prostor. První prý začalo necelý měsíc před koncem smlouvy. Podle informací ČTK měl komunikaci s firmou v kompetenci Bělobrádkův náměstek Arnošt Marks.

Konkrétní jména, kdo by měl za problém nést zodpovědnost, podle Opatrného v diskusi na radě nepadla. "Šéfem úřadu je vicepremiér Bělobrádek. Jestli začít tam, nebo se spokojit s tím, že přímo za tyto věci odpovídá jeho náměstek Marks," řekl. Předseda rady VŠ Jakub Fischer poznamenal, že vyzývat někoho k vyvození personální odpovědnosti je zbytečné. V civilizované společnosti by to "ten někdo" měl podle Fischera udělat bez jakýchkoliv usnesení.

"Pro nás je nepochopitelné, že to Úřad vlády nechal zajít tak daleko," řekl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Hynek Roubík. "Očekával jsem, že v momentě, kdy vyprší smlouva a vypne se dodávka od jednoho systému, tak naběhne druhý systém. To, že něco takového nenastalo, je velmi alarmující," dodal Opatrný. Výpadek může způsobit problémy institucím, které přijímají veřejnou podporu. Kritizovala to již i Česká konference rektorů, opozice a další instituce.

Rada vysokých škol poukazuje také na to, že ještě není připravena metodika hodnocení vědců pro rok 2017, třebaže ze zákona plyne, že se má hodnotit každoročně. Ta minulá byla do letoška prodloužena. "Je nejvyšší čas, aby byla nějaká hotová metodika na stole," upozornil Opatrný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U školních potřeb táhne ekologie, k dostání jsou i sety s rouškou

09.08.2020 09:44 U školních potřeb bude letos převažovat důraz na udržitelnost. Řetězce rozšířily nabídku zboží z…

Na školách v Česku roste počet dětí-cizinců, nejvíc jsou zastoupeni…

08.08.2020 09:39 Děti 111 různých státních příslušností loni navštěvovaly české mateřské školy. Celkově do…

Univerzity chtějí učit prezenčně, jen v případě nutnosti online

06.08.2020 14:59 Brněnské vysoké školy zatím počítají s normální prezenční výukou v podzimním semestru, připravují…

Školy jsou v nejistotě. Zamezit setkávání žáků kvůli koronaviru není reálné

04.08.2020 16:50 Aktualizováno Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama