TOP 09 chce zrušit pamlskovou vyhlášku, prý likviduje školní bufety

Praha – Od začátku roku se základní školy musí řídit takzvanou pamlskovou vyhláškou, která zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si však stěžovali, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. TOP 09 chce tuto vyhlášku zrušit.

Jitka Chalánková (TOP09)

Poslankyně strany Jitka Chalánková navrhuje zařadit do novely školského zákona, aby o prodeji potravin rozhodovaly školské rady, v nichž jsou zastoupeni i rodiče. Chalánková to dnes řekla novinářům po jednání poslaneckého klubu TOP 09. Školský výbor už dříve její návrh nepodpořil.

Podle poslankyně pamlsková vyhláška ke zkvalitnění nabízených potravin nevedla, místo toho však došlo k plošnému zavírání školních bufetů. Studenti si podle ní prostě jen začali nakupovat zdravé potraviny na jiném místě.

Proti takovým tvrzením se však ohradila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Co se nám to vlastně říká? To znamená, že zdravé potraviny neexistují? Že je nedokážeme vyrobit? Nebo je vůbec nemáme? Že nejsme schopni zajistit nabídku školních bufetů, která odpovídá?" řekla. Podle ní její resort čelí nespravedlivé kritice, za dostatečnou nabídku zdravých potravin by podle ní mělo zodpovídat ministerstvo zemědělství.

Psali jsme:  

To pro změnu odmítá šéf rezortu zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), podle kterého vyhláška byla zásadní revolucí a nepředcházela jí dostatečná diskuse s potravináři. „Byla to vyhláška udělaná bez větší konzultace s praxí, a to si myslím, že je chyba," řekl ČTK. „My jsme ke konzultaci byli připraveni, jsme připraveni. Já vnímám velice silnou kritiku od potravinářské a agrární komory vůči ministerstvu školství a byl bych rád, aby co nejrychleji došlo k nápravě, aby se ta vyhláška aktualizovala," dodal Jurečka.

TOP 09 vadí samotný princip vyhlášky, veřejná moc by podle strany neměla určovat rodičům, jak se mají stravovat jejich děti. „Proto tento pozměňovací návrh vrací kompetenci školským radám, ve kterých jsou rodiče zastoupeni. A tito rodiče a ředitelé škol by si mohli určit výjimku a mohli by si určit sortiment, co se v bufetech bude prodávat," řekla Chalánková. Poslanci TOP 09 její návrh na úpravu školského zákona, o němž by Sněmovna měla jednat ve středu, podpoří.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje