Financování škol? Plány Valachové může zhatit spor o pamlskovou vyhlášku

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se obává, aby se kvůli pamlskové vyhlášce neprotahovala debata o změnách financování škol. V telefonickém rozhovoru s ČTK varovala, že jakékoliv zpoždění by mohlo ohrozit termín spuštění nového systému naplánovaného na září 2018. K novele školského zákona o reformě financování, kterou by měli dnes v závěrečném čtení schvalovat poslanci, plánuje TOP 09 předložit pozměňující návrh, aby o prodeji potravin rozhodovaly školské rady.

Kateřina Valachová, ministryně školství

Kritici pamlskové vyhlášky tvrdí, že nastavené parametry nesplňuje většina běžných potravin. Řada školních bufetů od ledna zavřela, protože jejich provozovatelé prakticky neměli co prodávat. Ministerstvo školství kritiku odmítá. Kontroloři zatím nebudou za porušení vyhlášky udělovat pokuty, ale nabídnou školám metodickou pomoc. Existuje také projekt Zdravá kantýna, který radí provozovatelům jak naplnit školní bufety vyhovujícím sortimentem.

Ke kritikům se v úterý přidal také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tvrdí, že vyhláška byla vytvořena bez dostatečné diskuse s praxí. Potravinářská komora dříve uvedla, že s ní ministerstvo sice jednalo, ale její připomínky ve vyhlášce nezohlednilo.

Psali jsme:  

Valachová nechce, aby se diskuse o novele školského zákona stočila od změn financování k pamlskům, které s tím vůbec nesouvisejí. "Věcná debata o pamlskové vyhlášce patří jinam než do debaty o změnách financování," řekla.

Finance pro školy by po reformě už neměly záviset pouze na počtu žáků. Peníze se jim budou posílat podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů. Zmizí také rozdíly mezi kraji. Po změně školské asociace i odbory volají řadu let. Vládní návrh podporují.

Jakékoliv zpoždění při schvalování může podle Valachové ohrozit start nového systému. "Máme připravený implementační harmonogram. Je to teď tak akorát, aby se to do září 2018 stihlo aplikovat," řekla. Po schválení zákona se musejí mimo jiné připravit podzákonné předpisy, které určí konkrétní parametry financování, musejí se upravit také informační systémy.

Plán na testování ve školách od září dostane vláda v pondělí

21.06.2021 20:04 Plán testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Související:

Právě se děje