Valachová rezignovat odmítá. Zruší program investic do sportu, připraví nový

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pozastavila poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Za investiční program, kterého se týká aktuální kriminální kauza, připraví program nový. Reagovala i na výzvy některých politiků, aby odstoupila z funkce.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Kateřina Valachová, ministryně školství
doporučujeme

"Rozhodla jsem s okamžitou platností, že celý proces hodnocení bude opakován, a to z procesní opatrnosti. Budeme postupovat co nejrychleji," slíbila dnes Valachová. Nový investiční program se podle ní bude týkat jedné miliardy korun vyplácené v letech 2017 - 2018.

Fotbalová asociace ČR podle ní bude mít velký problém získat dotace i v případě nového hodnocení, protože je obviněnou osobou. Valachová hledá možnost, jak zajistit financování fotbalových klubů uvnitř asociace.

Ministryně řekla, že v minulých měsících na ministerstvu nařídila několik mimořádných kontrol a opatření v sekci sportu. "Byla screeningována e-mailová komunikace zaměstnanců odboru sportu s výsledkem zachycení tří osob. Vedle toho jsem řešila dvě podezření na střet zájmu," řekla. Policie podle ní vstoupila do této interní kontroly.

Opatření se nedotkne miliardy korun určené pro sportování dětí a mládeže - tyto peníze ministerstvo uvolní v následujících týdnech. Programy pro zdravotně postižené sportovce a pro sportování veřejnosti by měly projít jen rámcovou kontrolou.

"Rozhodně chci ubezpečit veřejnost, že se nedržím funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností," uvedla. Dodala, že se nyní bude snažit zajistit další financování českého sportu.

Připomněla přitom zároveň, že se snažila spolupracovat s policií a na ministerském odboru sportu ještě před zveřejněním případu nařídila různá opatření a kontroly.

"Pro mě je ta situace profesně samozřejmě velmi nepříjemná," řekla Valachová. Přiznala, že se jí situace dotkla i lidsky, protože měla blízko k náměstkyni Simoně Kratochvílové, která byla v případu zneužití sportovních dotací obviněna. "Byl to člověk, který opravdu se mnou spolupracoval pracovně tři roky, to znamená opravdu to byl člověk, kterého jsem znala déle," poznamenala.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mizérie českého školství. Co brzdí kvalitu vzdělávání? Dokument upozornil…

22.07.2019 15:20 Snahu zkvalitnit školství v Česku brzdí nízký podíl veřejných výdajů na vzdělávání vzhledem k…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Pravicoví senátoři prohráli spor. Ve školském zákoně se škrtat nebude,…

17.07.2019 15:58 Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh skupiny 18 pravicových senátorů na zrušení části školského…

Musí školky zajistit stravu i pro děti s celiakií a alergiemi? Šabatová…

12.07.2019 14:19 Ředitelé mateřských škol nemají obecně povinnost zajišťovat dětem zvláštní stravu. Školky ale musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama