Dotace pro veřejná sportoviště? Ministerstvo rozdělilo 2,2 miliardy velmi podivně, odhalil NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil, jak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) přidělovalo v letech 2013 až 2015 dotace na podporu materiálně technické základny sportu. Resort rozdělil přes 2,2 miliardy korun a podle nku.cz postupoval netransparentně, čímž vytvářel nerovné podmínky pro uchazeče. Rozdělené dotace navíc málo kontrolovalo.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

Dotace měly pomoci zajistit dostupnost sportovišť široké veřejnosti, zlepšovat technické podmínky pro veřejnost i pro sportovní reprezentaci včetně mládeže.

Jedním z hlavních parametrů a pak i hodnoticím kritériem při rozdělování dotací měla být například výše spoluúčasti žadatele při hrazení projektu. U některých projektů MŠMT požadovalo spoluúčast ve výši 30 % nákladů. Dotace státu tedy neměla překročit 70 %. MŠMT ale podle kontrolorů zároveň schvalovalo u takových projektů výjimky a některým žadatelům uhradilo z dotací i 100 % nákladů.

U jednotlivých hodnoticích kritérií pro posuzování žádostí o dotaci MŠMT nestanovilo, kolik lze za ně získat bodů. Nebylo tak jasné, jak bude žádosti podle těchto kritérií hodnotit. Bodování MŠMT stanovilo až v roce 2016.

V letech 2013 až 2015 MŠMT podpořilo celkem téměř 300 žadatelů. Jednomu jedinému z nich přitom vyplatilo 249 milionů korun, tedy více než desetinu z celkového objemu peněz v programu.

Akce, které dostanou dotaci, měla vybírat expertní komise. Ta ale projednávala už připravené návrhy akcí k podpoře, které pak případně s drobnými úpravami schválila. Komise tak nehodnotila žádosti podle stanovených kritérií. Kdo a jak zpracovával návrhy na akce, které komise projednávala, MŠMT nedoložilo.

MŠMT si také stanovilo, že v tzv. mimořádných záležitostech, které ale nijak nevymezilo, nemuselo dodržovat některé nastavené podmínky pro rozdělování dotací. MŠMT tak v letech 2013 až 2014 rozdělilo část dotací v neoficiálním schvalovacím procesu bez jasných pravidel.

MŠMT v těchto letech dodatečně doplňovalo do programu nové akce, aniž by bylo zřejmé, na základě čeho je do programu zařadilo. Vybíralo jak akce, které měly žádost podanou v řádném termínu, tak akce, které byly podány později. V rámci změnových řízení v programu MŠMT také některé akce rušilo, některým měnilo výši poskytnuté podpory nebo dávalo výjimky ze zásad.

Na vzorku 35 akcí devatenácti příjemců NKÚ zjistil, že MŠMT přidělovalo dotace i žadatelům, kteří nesplnili některé podmínky. Například nevyřadilo žádosti, které podali uchazeči po termínu nebo které byly nekompletní. Dotace přidělilo i na akce, které neodpovídaly cíli programu.

MŠMT také podle NKÚ nedostatečně kontrolovalo využití dotací u příjemců. V letech 2013 až 2015 zkontrolovalo jen dotace za 2,4 milionu korun, a to pouze u jednoho příjemce, navíc na dvě akce z let 2011 a 2012.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna státních maturit? Plaga je chce zúžit jen na didaktické testy

13.12.2018 16:48 Ministerstvo školství pravděpodobně navrhne zúžení státní maturity jen na didaktické testy. Podle…

V koalici to skřípe kvůli školním obědům zdarma, Plaga odmítl návrh…

13.12.2018 16:13 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně…

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama