Agresivní děti na základních školách: Vyloučit nejdou, výchova nepomáhá. Co s nimi?

Školní rok skončil a děti se vrátí do lavic opět až v září. Učitelé se tak opět budou muset vyrovnávat s agresivitou některých z nich. Nemají přitom mnoho možností jak takové situace řešit a rodiče často nejsou nápomocní. Z povinné školní docházky není možné dítě vyloučit a náprava chování bývá složitá.

Agresivní děti na základních školách jsou často neřešitelným problémem

Jak dětská agresivita vypadá a co je její příčinou?

„Agresivní chování, šikana a kyberšikana patří mezi nejvíce rozšířené formy rizikového chování ve školách. Škála agresivního chování je velmi široká, od agresivního vyjadřování (verbální agresivita), přes fyzické napadání spolužáků i pedagogických pracovníků až po systematické napadání a ubližování, které lze označit jako šikana,“ definovala pro server EuroZprávy.cz mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

Hlavní příčinu dětské agresivity je třeba hledat doma. „Příčin může být mnoho, ale dle mého názoru je třeba je hledat ve spolupráci s rodiči, komunikovat s nimi, pokud je to možné. Nebo se alespoň zajímat o rodinné zázemí dítěte,“ uvedla pro náš server Renata Konopíková z webu AZ Rodina, která se problematikou zabývá.

Ta doporučuje především poklidné řešení domluvou: „Pokud má škola výchovného poradce, měl by být schopen s dítětem mluvit, nenásilným způsobem zjistit pravděpodobné příčiny a na jejich základě se rozhodnout, s kým a jak je vhodné problém dál řešit,“ vysvětlila Konopíková.

Výchovná opatření nestačí

Pouze dítě napomenout nebo mu uložit třeba ředitelskou důtku problém u chronických agresorů nevyřeší. „Výchovná opatření pomáhají ve zcela ojedinělých případech, kdy se jedná o momentální zkrat v chování,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz ředitel ZŠ Londýnská Martin Ševčík.

Podle něj je možné žákovi přidělit asistenta pedagoga, který zajistí plný dohled. Rodičům se doporučuje zajistit pro dítě terapii, ale největší problém je, že se řešení problému často vyhýbají. „Rodiče mohou poměrně dlouho kličkovat před účastí na jednání a to i když je zapojeno Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) či Policie ČR. Chybí tam hrozba nějaké pokuty,“ postěžoval si Ševčík.

Právě OSPOD je podle Ševčíka možné kontaktovat v případě, že spolupráce s rodinou nefunguje. „Školy v některých případech OSPOD kontaktují,“ potvrdila pro server EuroZprávy.cz Dagmar Kubíčková, která tento odbor vede pro Prahu 8. Na další otázky však odmítla odpovědět s tím, že „je problematika příliš složitá“.

S kontaktováním instituce nesouhlasí Konopíková: „Nemyslím si, že je to o odbornosti nebo instituci, ale o konkrétních lidech,“ popsala. Podle ní je spíše důležité se obracet na odborníky, se kterými má škola zkušenosti, že jednají skutečně lidsky a v zájmu dítěte.

Povinná docházka nelze vyloučením ukončit

„V rámci základního vzdělání nelze žáky vyloučit,“ konstatoval ředitel Ševčík. Základní škola tak může svého studenta vyloučit až z velmi závažných důvodů pouze v případě, že již základní vzdělání dokončil. „Žáka lze vyloučit ze školy v případech velmi závažných forem agresivního chování, opakovaného násilí a po rozhodnutí výchovné komise, a to pouze v případě, že splnil povinnou školní docházku,“ upřesnila mluvčí Bílá.

Školy tak mohou jen na krátkou dobu přerušit studium žáka a pokusit se o vyřešení ve spolupráci s rodiči, pedagogicko-psychologickou poradnou či v nejzazším případě umístit žáka do diagnostického ústavu. Takové umístění může být buď dobrovolné na žádost rodičů nebo ho může přikázat OSPOD.

Plán na testování ve školách od září dostane vláda v pondělí

21.06.2021 20:04 Plán testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Související:

Právě se děje