Situace ve školství se vyostřuje: Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Praha - Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) se chce kvůli dnes vyhlášené stávkové pohotovosti setkat s odboráři, jakmile to dovolí jeho zdraví. Odboráři trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Stanislav Štech
doporučujeme

Koalice se v pondělí shodla, že chce učitelům přidat, ale strany se neshodují v tom, od kdy a o kolik. "Věcně jsme s deklarovanými požadavky ve shodě, to říkám opakovaně," uvedl Štech, který je v současné době v pracovní neschopnosti.

Stávkovou pohotovost považuje za logický důsledek dění. "Nenaplnění slibů vyvolává pochopitelně frustraci i ostřejší reakce. Učitelé byli trpěliví dlouho a navýšení platů si zaslouží. Věřím, že k němu skutečně dojde. Jde o kvalitu a vzdělání dětí a studentů!" napsal Štech.

Lidovci požadavky učitelů podporují, řekl ve Sněmovně šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. "Samozřejmě to musí být v souladu se státním rozpočtem, ale pevně věřím, že v době hospodářského rozkvětu ty prostředky najdeme a k navýšení o 15 procent dojde od 1. listopadu," řekl. Stávková pohotovost je podle Miholy určitým aktem zoufalství z toho, že se záležitost neřeší. Doufá, že zůstane jen u hrozby.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera (TOP 09) nechtěl stávku výrazně komentovat. "Načasování do předvolebního období je možná trochu nešťastné, protože nevím, zda je někdo schopen konat tak, aby se požadavky splnily," řekl novinářům ve Sněmovně.

Šéf ODS Petr Fiala považuje za absurdní, že odbory chystají protestní akce proti levicové vládě v čele se sociální demokracií. Do aktuální podoby podle něj situace dospěla, protože vláda nedělala dost. Také předseda KSČM Vojtěch Filip kritizoval vládní koalici, že se situací ve školství tři a půl roku nic nedělala.

Dvě stovky odborářů z veřejného sektoru se už minulý týden shodly na tom, že pokud vláda požadavku odborů na růst platů nevyhoví, jsou svazy připraveny uspořádat také protestní akce. Konat by se mohly v září před sídlem vlády a před ministerstvem financí.

Odboráři ze soukromých firem se pak sejdou v Praze 14. září na shromáždění, kde si chtějí stanovit cíle pro vyjednávání o růstu mezd. Středula už dřív řekl, že požadavky na zvýšení výdělků budou ambiciózní. Kopírovat by tedy mohly představy odborů veřejného sektoru o přidání.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bída vysokých škol v Česku? Ministr Plaga navrhne změny v jejich…

14.12.2019 14:24 České vysoké školství zůstává podfinancované. Navzdory růstu jeho rozpočtu v posledních letech,…

Zkouška z češtiny bude složitější? Stát chce přitvrdit vůči cizincům

12.12.2019 15:58 Od roku 2021 se možná ztíží zkouška z češtiny pro cizince, kteří pochází ze zemí mimo EU a chtějí v…

Soud rozhodl o hidžábu ve škole. Ministerstvo s verdiktem souhlasí

11.12.2019 17:13 Ministerstvo školství souhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu, který minulý týden rozhodl, že škola…

Miliardy na platy učitelů? ČSSD nazdvihla Babiše, opřel se do Valachové

01.12.2019 14:01 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš neočekává, že by poslanci koaliční ČSSD v závěrečném hlasování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama