Zeman znervózňuje univerzity: 11 rektorů čeká na jmenování, Hrad je ještě nepozval

Praha - 1. února mají do čela 11 univerzit a vysokých škol nastoupit rektoři. Funkce se mohou ujmout až poté, co je jmenuje prezident Miloš Zeman. Dosud ale neví, kdy se tak stane.

Miloš Zeman, prezident České repubilky

"Dosud nemáme žádnou oficiální zprávu o tom, kdy pan prezident nové rektory jmenuje. Mnoho času už nezbývá. Doufáme, že si pan prezident najde čas, aby tuto svoji povinnost splnil a nekomplikoval situaci na vysokých školách, kde se mají akademickými senáty navržení kandidáti 1. únoru ujmout své funkce," řekla dnes mluvčí Technické univerzity v Liberci Jaroslava Kočárková.

Budoucího rektora Univerzity Pardubice Jiřího Málka situace nezneklidňuje. "Prezident většinou jmenuje rektory naráz při jednom termínu, většinou to bývá na konci ledna. Věřím a pevně doufám, že to tak bude. Je to obvyklý průběh a je ještě trochu času," řekl Málek.

Oficiální pozvánku ke jmenování Danuše Nerudové do funkce rektorky zatím nedostala ani Mendelova univerzita. "Nejistota termínu a případné jmenování na poslední chvíli značně zkomplikuje předání funkce," uvedla mluvčí univerzity Jiřina Studenková.

"Pozvánka zatím, tuším, není u žádného rektora," uvedl zvolený rektor ČVUT Vojtěch Petráček. V termínu jmenování na konci ledna problém nevidí. "Já si myslím, že se to všechno dá zvládnout. Nevím, jak o tom smýšlí pan prezident," dodal. Také zástupci brněnské Veterinární farmaceutické univerzity věří, že přestože zatím nebyl stanoven oficiální termín jmenování rektorů, ceremoniál se uskuteční do konce ledna a všichni rektoři nastoupí v avizovaném termínu.

Rektora České zemědělské univerzity v Praze Jiřího Balíka má od února nahradit Petr Sklenička. Sklenička patří do poradního týmu Zemanova protikandidáta v prezidentských volbách. Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze by měl Petra Konvalinku vystřídat Vojtěch Petráček. Na Janáčkově akademii múzických umění v Brně rektorské volby vyhrál Petr Oslzlý, který by měl školu řídit místo Ivo Medka.

Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně bude místo Ladislava Havla vést Danuše Nerudová, v čele Technické univerzity Liberec by měl Miroslav Brzezina vystřídat Zdeňka Kůse. Senát Univerzity Pardubice zvolil rektorem Jiřího Málka, který by měl nastoupit po Miroslavu Ludwigovi. Veterinární a farmaceutická univerzita Brno navrhla na rektora Aloise Nečase, který by měl nahradit Pavla Suchého. Na jmenování prezidentem čeká ještě zvolená rektorka Vysoké školy ekonomické (VŠE) Hana Machková, která by další čtyřleté funkce měla zahájit až od 1. dubna.

Žádný český prezident dosud vládou schválenou kandidaturu rektora nezamítl. Rektoři však měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. V roce 2014 se proto slavnostního ceremoniálu přestali účastnit.

Ministerstvo zdravotnictví pošle školství podmínky pro provoz škol od září

30.07.2021 09:49 Ministerstvo zdravotnictví představí návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září až…

Děti z Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních…

29.07.2021 16:37 Děti z tornádem postižených Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních…

Ministerstvo školství stále nemá finální návrh opatření pro provoz škol

26.07.2021 13:26 Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví neobdrželo materiál s protiepidemickými…

Na testování žáků školáků by mohlo jít v září 27 milionů korun

26.07.2021 12:30 Na testování žáků na covid-19 přesnější PCR metodou by mohlo jít v září zhruba 27 milionů korun.…

Ministerstvo školství chce znát opatření pro provoz škol od září do konce…

14.07.2021 17:19 Aktualizováno Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví…

Stát poptává 4,2 milionu antigenních testů pro zářijové testování školáků

10.07.2021 11:51 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na…

Pro maturanty dnes začíná mimořádný termín didaktických testů

07.07.2021 08:11 Pro maturanty, kteří se v květnu kvůli nemoci či karanténě nemohli zúčastnit didaktických testů…

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

05.07.2021 14:22 Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství…

Rektoři se obávají, že od podzimu opět nebude na VŠ možná prezenční výuka

02.07.2021 16:04 Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce…

Ministerstvo: Školy by se měly snažit nahradit žákům výuku plavání

02.07.2021 15:06 Žákům, kteří letos kvůli epidemii covidu-19 přišli o výuku plavání, by se školy měly snažit v…

Související:

Právě se děje