Náklady na regionální školství rostou. Krajům chybí 2,5 miliardy

Karlovy Vary - Asi 2,5 miliardy korun chybí krajům na dofinancování regionálního školství. ČTK to dnes řekla hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). Uvedla, že zvýšené náklady vyplývají z legislativních opatření, které školy musejí plnit, ale peníze od státu na ně nedostávají v plné míře.

Přidejte svůj názor

Jana Vildumetzová
doporučujeme

Vildumetzová se už obrátila dopisem na ministra školství a předsedu vlády. "Předpokládaný deficit letošního rozpočtu je predikován ve výši minimálně 2,5 miliardy korun včetně odvodů. Aktuálně kraje řeší toto snížení zásahy ve svých rozpočtech nebo úpravou krajských normativů," uvedla v dopise Vildumetzová.

ČTK řekla, že peníze chybí z více důvodů. Jde o nedostatek peněz na financování podpůrných opatření pro handicapované i talentované děti či změny platů mistrů odborné přípravy. Také ale proti průměrným číslům mají některé kraje, například Karlovarský, učitele ve vyšším věku, tedy i s vyššími platy.

"Ředitelé škol jsou i na konci dubna v nejistotě, jak financování zajistí. Může se tak stát, že někde učitelům sice vzrostly základní tarify, ale ředitelé jim budou muset sáhnout na nenárokové složky platů," upozornila Vildumetzová.

Peníze na platy učitelů, mateřských, základních a středních škol rozpočty krajů pouze protékají. Zajištění regionálního školství mají ale na starosti kraje. Podle Vildumetzové by tedy stát, který stanoví pravidla, měl krajům dát tolik peněz, aby byly schopny všechny požadavky splnit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metrové rozestupy a rozfázování výuky jsou neproveditelné, řekl ministr

03.04.2020 03:52 Metrové rozestupy mezi žáky či rozfázování začátku vyučovacích hodin jsou na českých školách…

Metrové rozestupy mezi dětmi? Šéf školské asociace si to neumí představit

02.04.2020 17:08 Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si neumí představit, jak by školy měly po…

Babiš: Školy by se měly otvírat postupně od nižších stupňů

02.04.2020 13:52 Školy by se měly začít otvírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních. Bude k…

Začínají zápisy do prvních tříd, letos bez přítomnosti dětí

01.04.2020 04:33 Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy