Čestný doktorát Univerzity Karlovy obdrželi americký imunolog a francouzský lingvista

Praha - Čestný doktorát Univerzity Karlovy (UK) převzali dnes odpoledne dva světoví vědci, americký imunolog slovenského původu Ján Vilček a francouzský lingvista Philippe Martin. Oba mají společné to, že se ve svých oborech prosadili již v mladém věku a dosáhli světové úrovně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Školství

Vilček objevil látku, která se stala základem pro lék na některá závažná autoimunitní onemocnění. Dnes se lék používá po celém světě a pomáhá více než třem milionům pacientů. "Svojí vědeckou a výzkumnou prací přispěl zásadním podílem k pokroku vědy i současné medicíny. O jeho vysokých odborných kvalitách svědčí řada již udělených ocenění. Velmi si vážím nejen jeho celoživotní práce, odbornosti, ale také především jeho lidských kvalit. Pro Univerzitu Karlovu je velkou ctí udělit Jánu Vilčekovi čestnou vědeckou hodnost doktor honoris causa," uvedl rektor UK Tomáš Zima.

Přední imunolog je autorem či spoluautorem přibližně 350 textů v renomovaných vědeckých časopisech a také autorem několika vědeckých knih. Je autorem 20 patentů.

Martin, který dostal čestný doktorát v oblasti filozofických věd, se ve svém bádání zaměřil na akustiku a lingvistiku. Působil na více univerzitách v Kanadě a v Belgii, jeho posledním působištěm byla Univerzita Paris - Diderot, kde je dnes emeritním profesorem. Navrhl a sestrojil řadu elektronických zařízení pro analýzu melodie v reálném čase. Jeho přístroje se používají na zhruba 150 univerzitách.

Podle Marie Dohalské z katedry fracouzského jazyka na UK byl Martin v kontaktu s českými lingvistiky již od roku 1970. "Intenzivní a trvalá spolupráce vědecká, odborná i pedagogická pak začala počátkem 90. let, kdy prof. Martin inicioval pravidelná pozvání fonetiků z UK. Pro fonetiky UK se tak otevřel přístup k stážím, konferencím i dlouhodobým přednáškovým pobytům v rámci fonetické laboratoře Univerzity Paříž - Diderot," uvedla Dohalská.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna státních maturit? Plaga je chce zúžit jen na didaktické testy

13.12.2018 16:48 Ministerstvo školství pravděpodobně navrhne zúžení státní maturity jen na didaktické testy. Podle…

V koalici to skřípe kvůli školním obědům zdarma, Plaga odmítl návrh…

13.12.2018 16:13 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně…

Integrace Romů do běžných škol? Šabatová sestavila těchto deset opatření

12.12.2018 17:12 Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové sestavila seznam deseti opatření, která by měla vést k lepší…

Zeman podepsal dekrety nových profesorů, tentokrát dominují technické vědy

06.12.2018 12:20 Dekrety šesti desítek nových profesorů dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Profesorský titul bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama