Konec hádek o dotace? Sportovce bude nově oceňovat ministerstvo

Praha - Ministerstvo školství dostane možnost odměňovat úspěšné sportovce. Úpravu nařízení, podle nějž dostávají peněžní prémie učitelé nebo vědci, dnes schválila vláda v demisi. Na tiskové konferenci to řekl ministr školství v demisi Robert Plaga. Výkony sportovců dosud oceňoval Český olympijský výbor. Podle Plagy nová úprava zabrání tomu, aby udělení prémií zdržovaly například spory o státní dotace na sport.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství

"Tímto nařízení dosáhneme toho, že stát oceňuje úspěšné reprezentanty přímo, bez zbytečných ztrát času," řekl Plaga novinářům. Odměny se týkají úspěšných olympioniků i paralympioniků.

Ocenění ministerstva školství dosud přebírali především výjimeční učitelé, vědci či studenti. Nová úprava zároveň ruší některé starší ceny a u dalších zvyšuje finanční odměny.

Sportovcům, kteří přivezli medaili z olympijských či paralympijských her, vyplácel v minulosti odměny Český olympijský výbor. Letos ale dostal nižší dotace od státu, a odměny pro medailisty ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu proto převzalo ministerstvo. Sportovci ale dostali v dubnu jen symbolické šeky, peníze získají zřejmě v červenci. Vyplatit se mohou právě až po schválení novely nařízení vlády.

Za zlato mají reprezentanti získat 1,75 milionu Kč, za stříbro 875.000 korun a za bronz 525.000 Kč. Další peníze by měly dostat jejich realizační týmy. Na odměnu nyní čeká šest sportovců, mezi nimi dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

Výše odměn pro olympioniky výrazně převyšuje ceny spojené s dalšími oceněními učitelů, vědců či studentů, které se většinou pohybují kolem desítek tisíc korun. Množství peněz pro sportovce ale podle ministerstva reflektuje globální prestiž olympijských a paralympijských her a excelenci českých sportovců, kteří se jich účastní a získávají medaile.

Kromě olympioniků by podle nové úpravy mělo ministerstvo v budoucnu oceňovat lépe i další sportovní reprezentanty. Nejlepší sportovci by mohli dostávat až 100.000 korun místo současných 25.000 korun a limit jejich ocenění v jednom kalendářním roce by se měl zvýšit z 1,25 milionu na dva miliony korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dějepis jako za časů SSSR? Historici jsou zásadně proti

20.02.2019 18:52 Dějepis na českých školách není prosovětský, ale jeho výuku mohou ovlivňovat názory konkrétních…

Karlova univerzita v zapeklité situaci: Odejmout tituly profesoru Kovářovi…

20.02.2019 08:43 Bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář, který podle etické komise Filozofické fakulty UK…

Kariérní poradci oponují Babišovi: Výuka "dílen" by neměla být ve škole…

19.02.2019 15:52 Výuka praktických technických dovedností by měla zůstat nepovinná a o způsobu jejího začlenění do…

Děti budou opět chodit do školních dílen? Babiš chce povinný předmět…

18.02.2019 17:07 Aktualizováno V rozvrhu dětí základních škol možná přibude nový předmět, ve kterém by se děti měly učit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama